Informacje
 • Trzęsienie ziemi nieopodal Zagrzebia. Relacja Polki: miałam wrażenie, że dom złoży się jak domek z kart

  22-03-2020 17:12 Ranni i zniszczenia
  Ziemia zatrzęsła się na północ od Zagrzebia Foto: Filip Horvat/AP/East News | Video: TVN24

  Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,3 w skali Richtera nawiedziło Chorwację. Ziemia zadrżała w niedzielę około godziny 6.20. W Zagrzebiu odnotowano poważne zniszczenia.

  Jak podają chorwackie media, do trzęsienia doszło około siedem kilometrów na północ od Zagrzebia. Źródło wstrząsów znajdowało się 10 kilometrów pod ziemią. O godzinie 7.01 doszło do wstrząsu wtórnego, niemal tak samo silnego jak pierwszy, potem pojawiło się jeszcze kilka mniejszych wstrząsów.

  Zarówno z miasta, jak i z jego okolic, napływały informacje o trwającym około 10 sekund drżeniu budynków.

  Dramatyczne relacje

  "Budynek się kołysał. To był horror", "czułem, jakby mój dom pękał", "było bardzo głośno" - to tylko niektóre z komentarzy mieszkańców okolicy cytowane przez chorwackie media.

  Na Kontakt 24 napisała z kolei pani Sylwia:

  "Przeżyłam pierwsze w swoim życiu trzęsienie ziemi, które miało miejsce w Chorwacji. Coś strasznego, jestem siedem kilometrów od epicentrum. Jak się zaczęło, to człowiek nie wiedział, co się dzieje. Bujało ściany, dach, miałam wrażenie, że dom złoży się jak domek z kart. Wszystko dzieje się tak szybko, że nie wiesz dokąd uciekać, a jednocześnie trwa wieczność" - relacjonowała.

  Chłopiec żyje

  Chorwackie służby podawały o poranku, że jedna osoba straciła życie.

  - Na miejsce przyjechała karetka, pod gruzami była 15-letnia osoba, która nie wykazywała oznak życia - powiedział Zarko Rasic, szef zagrzebskiego Instytutu Medycyny Ratunkowej.

  Rasic zdementował później tę wiadomość. W wydanym w niedzielę oświadczeniu podał, że chłopiec jest obecnie na oddziale intensywnej terapii - "żyje, ale jego stan jest ciężki".

  Zniszczenia

  W Zagrzebiu doszło do zniszczeń. Na niektórych ulicach zalega gruz i rozbite szkło. Tu i ówdzie obsunięte dachy i zrujnowane fasady budynków spadły na parkujące przed budynkami samochody, które zostały zniszczone. Doszło też do lokalnych pożarów.

  W mieście wybuchła krótkotrwała panika. Doszło do krótkiej przerwy w dostawach energii elektrycznej. W niektórych częściach miasta wybuchły lokalne pożary.

  Okresowe trzęsienia

  Półwysep Bałkański jest obszarem, gdzie okresowo dochodzi do trzęsień ziemi. Większość wstrząsów nie jest odczuwalna.

  We wrześniu ub.r. doszło do tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi w Albanii, w którym zginęło ponad 40 osób. Wstrząsy wtórne zarejestrowano wtedy również w Bośni i Hercegowinie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...