Informacje

 • Trzęsienie ziemi w Chile. Dwie ofiary śmiertelne

  20-01-2019 11:18

  Miało magnitudę 6,7

  15 lat trzęsień ziemi Foto: USGS | Video: NOAA Science On a Sphere

  Dwie osoby zginęły na skutek trzęsienia ziemi o magnitudzie szacowanej na 6,7, które w sobotę późnym wieczorem (czasu lokalnego) nawiedziło wybrzeże Chile - poinformowały chilijskie władze.

  Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się w odległości około 15 kilometrów na południowy zachód od 200-tysięcznego miasta Coquimbo położonego w środkowej części Chile. Według amerykańskich służb geologicznych (United States Geological Surve - USGS) trzęsienie ziemi nastąpiło o godz. 22.32 (2.32 w Polsce), a hipocentrum wstrząsów znajdowało się na głębokości 53 kilometrów. Trzęsienie miało magnitudę 6,7. Wstrząsy były odczuwalne w stolicy kraju, Santiago.

  Początkowo władze wydały ostrzeżenie przed tsunami, co spowodowało prewencyjną ewakuację zagrożonych terenów, po krótkim czasie ostrzeżenie jednak wycofano.

  Ofiary i brak prądu

  Jak poinformowały chilijskie władze, zginęły dwie osoby. Z relacji miejscowych mediów wynika, że ofiary śmiertelne to osoby, które z powodu trzęsienia dostały ataku serca.

  Według lokalnych władz z powodu wstrząsów około 200 tysięcy mieszkańców Coquimbo i okolic zostało pozbawionych elektryczności. W niedzielę rano dostawy prądy wznowiono w pierwszych dotkniętych tym problemem miastach.

  Przełęcz Paso de Agua Negra na granicy Chile i Argentyny w niedzielę została zamknięta w ramach podjętych po trzęsieniu środków ostrożności. Władze opublikowały zdjęcia pokazujące niewielkie uszkodzenia w budynkach, np. kuchenne szafki, które pospadały ze ścian. O większych szkodach na razie nie ma informacji.

  Rejon aktywny sejsmicznie

  Chile położone jest w rejonie aktywnym sejsmicznie i co pewien czas występują tam trzęsienia ziemi. Kraj wchodzi w skład Pacyficznego Pierścienia Ognia, który jest strefą częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych. Ocenia się, że w tym pasie sejsmicznym zdarza się około 81 procent większych trzęsień ziemi w skali całego globu.

  W 1939 roku kraj nawiedziło trzęsienie o magnitudzie 7,8, na skutek którego zginęło ok. 28 tys. ludzi. Wstrząsy o sile 8,8 w skali Richtera w 2010 r. spowodowały w Chile śmierć ponad 500 osób i zniszczyły ponad 220 tys. domów.

  Najsilniejsze trzęsienie ziemi, jakie kiedykolwiek zarejestrowano na świecie, miało siłę 9,5 w skali Richtera i również wydarzyło się w Chile. W tym kataklizmie z 1960 r. zginęło ponad 5 tys. ludzi.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Cieszymy się ciepłem, słońcem, temperatura w ostatnich dniach wzrosła do 16 stop...

Tomasz Wasilewski

alt

Nietypowo wysoka jak na luty temperatura utrzyma się jeszcze przez kilka dni, a ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Dorit znad Bałkanów...