Informacje
 • Trzęsienie ziemi w Meksyku. Co najmniej 10 ofiar śmiertelnych

  25-06-2020 08:29 Zniszczone domy
  Skutki trzęsienia ziemi w Meksyku Foto: PAP/EPA/Oscar Mendez | Video: Reuters

  Do co najmniej dziesięciu wzrosła liczba osób, które zginęły w wyniku silnego trzęsienia ziemi w Meksyku. Kolejne ofiary służby ratunkowe znalazły w gruzach po zawalonych budynkach. Wstrząsami dotkniętych zostało pięć tysięcy domów.

  Ziemia zadrżała w meksykańskim stanie Oaxaca, leżącym w południowej części kraju, we wtorek o godzinie 17.30 czasu polskiego. Najbardziej dotknięty został obszar otaczający popularny kurort Huatulco, jednak wstrząsy były odczuwalne także w oddalonej o kilkaset kilometrów stolicy kraju - mieście Meksyk.

  W środę miejscowe władze poinformowały o śmierci kolejnych osób, które znaleziono, przeszukując gruzy po zniszczonych budynkach. Bilans ofiar śmiertelnych wzrósł do co najmniej 10. Są też ranni.

  Według amerykańskich służb geologicznych (USGS) epicentrum trzęsienia o magnitudzie 7,4 znajdowało się 12 kilometrów na południowy zachód od miejscowości Santa María Zapotitlán. Natomiast hipocentrum na głębokości 26 kilometrów.

  Gubernator stanu Oaxaca przekazał, skutki żywiołu w różnym stopniu dotknęły pięciu tysięcy domów i 117 regionów.

  Jeden z najbardziej narażonych krajów

  W 2017 roku trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,1, które nawiedziło środkowy Meksyk, spowodowało śmierć 355 osób w stolicy i kilku okolicznych stanach.

  Położony na spojeniu trzech płyt tektonicznych Meksyk jest jednym z najbardziej narażonych na trzęsienia ziemi krajów na świecie. Szczególnie duże ryzyko występuje w stolicy, położonej na byłej wyspie, która scaliła się z otaczającymi ją brzegami jeziora.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez kilka dni temperatura nie wszędzie zdoła przekroczyć chociażby 20 stopni. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się po wpływem niżu Juliane znad Morza Północnego....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...