Informacje
 • Trzęsienie ziemi w USA: strach i popękane budynki

  24-08-2011 08:44 Trzęsienie ziemi o sile 5.8 stopni w skali Richtera
  Trzęsienie ziemi w USA: strach i popękane budynki

  Ludzie wyszli na ulice

  US Navy

  We wtorek o 20.00 czasu polskiego wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych w okolicy Waszyngtonu nawiedziło trzęsienie ziemi. Ewakuowano między innym Pentagon i Kapitol. Wstrząsy miały siłę 5,8 stopni w skali Richtera.

  Jak podaje US Geological Survey trzęsienie było odczuwalne w stanach Karolina Północna, Wirginia, Nowy Jork, Massachusetts, Pensylwania i Ohio, a nawet w Toronto w Kanadzie.  Epicentrum znajdowało się w pobliżu miejscowości Mineral w stanie Wirginia, niedaleko Richmond, około 145 km na południowy-wschód od Waszyngtonu.

  W centrum stolicy USA trwający niespełna 10 sekund wstrząs nastąpił krótko przed godziną 14 czasu lokalnego (20 czasu polskiego).

  Sejsmologowie zanotowali 3 wstrząsy wtórne, jeden o sile 4 st. i 9 drgań wtórnych w Cokedale i Colorado, niedaleko z granicą stanu Nowy Meksyk.

  Służby zasypywane zgłoszeniami

  Ewakuowano Penatagon, Kapitol, część Manhattanu. Służby ratunkowe odbierały wiele telefonów i wezwań, ale do tej pory nie ma doniesień o ofiarach bądź poważnych zniszczeniach.

  Popękały ściany na dworcu kolejowym Union Station. Na Kapitolu obrazy pospadały ze ścian, uszkodzony jest też sam budynek.

  Ucierpiał też pomnik Jerzego Waszyngtona, część kamieni stanowiąca jego konstrukcję uległa pęknięciu.

  Także katedra, będąca jednym z najwyższych budynków w mieście, została uszkodzona. Zniszczeniu uległy trzy wieże budynku. Naruszona została także konstrukcja budynku należącego do Ambasady Ekwadoru.

  Pojawiły się też problemy z działaniem sieci komórkowych. Firmy telekomunikacyjne wyjaśniają, że stało się tak głównie z powodu przeciążenia linii - wszyscy zaczęli jednocześnie dzwonić do rodzin i przyjaciół.

  W wielu wieżowcach i budynkach rządowych przeprowadzono ewakuację. Między innymi kazano opuścić sądy, główne urzędy miejskie i stanowe. Zarządzono też ewakuację robotników wykonujących prace na terenie World Trade Center.

  Zamknięte lotniska

  Tuż po trzęsieniu ziemii zamknięto wieże kontrolne na dwóch największych lotniskach nowojorskich John F. Kennedy oraz Newark. Zaraz po wstrząsach wstrzymano loty z Waszyngtonu oraz Filadelfii. Tysiące pasażarów utknęło na bardzo ruchliwych na co dzień lotniskach.

  Jeden z terminali na lotnisku Ronalda Regana w Waszyngtonie bardzo długo był zamknięty zamknięty. Ewakuowano przebywających na nim pasażerów. Władze lotniska podejrzewały rozszczelnienie instalacji gazowych.

  Na krótko wstrzymano też loty w Filadelfii i New Jersey.

  W elektrowni atomowej North Anna oba reaktory zostały awaryjnie wyłączone. Nie ma informacji o wyciekach radioaktywnych, uszkodzeniach, bądź problemach z systemami.

  Ewakuowano wielu ludzi

  Wielu przetraszonych ludzi, zaraz po trzęsieniu ziemi, wybiegało z biur i domów na ulice.

  - Pierwszy wstrząs był łagodny. Potem przyszedł kolejny i był bardziej intensywny. Wszyscy więc po prostu wstali i zaczęli szybko wychodzić – komentuje Karen Davenport.

  Ze sklepowych półek spadały towary. Ludzie początkowo myśleli, że znów doszło do ataku terrorystycznego.

  Trzęsienie ziemi oczami Reportera 24

  O tym, jak wyglądała sytuacja na nowojorskich ulicach ćwierć doby do wtrząsach, możemy dowiedzieć się z filmów przesałnych przez Reportera 24.

  - Dla wszystkich nowojorczyków wstrząs był czymś nieprawdopodobnym. Wywołało ogólny szok i dało namiastkę tego, co może przynieść ze soba tego typu żywioł. Ciasna zabudowa i ogromna liczba ludzi na tak malym terenie jak Manhattan byłaby tragiczna w skutkach - opisuje Piotr Sobilo, autor filmów.

  Niezwykle rzadkie zdarzenie

  Trzęsienia ziemi w tym rejonie Ameryki Północnej zdarzają się niezwykle rzadko. Hipocentrum wstrząsów było położone bardzo płytko, około kilometra pod ziemią.

  Sejsmologowie mówią, że trzęsienie o sile 5.5 st. może już uszkadzać budynki.

  Ostatnie poważne trzęsienie ziemi na wschodnim wybrzeżu miało miejsce w 1897 r. w stanie Wirginia.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • lita skala
  Miasto jest zbudowane na litej skale.Wystarczy poczytac na temat budowy tuneli subway`u.Nawet nieduzy wstrzas spowoduje ze drgania w tej plycie beda sie rozchodzic we wszystkich kierunkach i beda mialy bardzo niszczacy skutek.Zapowiadali kiedys ze NYC grozi duze trzesienie ziemi,to bylo jeszcze w poprzednim wieku.
  Milo zobaczyc znowu stare katy.WTC i Greenpoint :)
  ~BrightonBeach /2011-08-24 09:02
 • Płyta pęka
  Może płyta pęka ... nikt nie przypuszcza przecież że stan planety, płyt tektonicznych oraz klimatu przez 2000 lat będzie ten sam?
  ~Piotr /2011-08-24 07:56
 • Trzęsienie wewnątrzpłytowe
  Trzęsienia wewnątrzpłytowe się zdarzają we wschodniej części USA. Dziwi mnie jednak to, że od bardzo długiego czasu nic się nie stało w Los Angeles, przecież tam znajduje się uskok.
  IPCC2014 /2011-08-23 22:56

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Słowacją i Rosj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...