Informacje

 • Trzęsienie ziemi zabiło co najmniej 96 ludzi. Miliony potrzebują pomocy

  11-09-2017 19:09

  Tragiczne wieści z Meksyku

  Bilans ofiar trzęsienia ziemi w Meksyku wzrósł w poniedziałek do 96 osób. Różnego rodzaju pomocy - dachu nad głową, prądu, wody, jedzenia - potrzebuje 2,5 mln poszkodowanych.

  Służby ratunkowe potwierdziły w poniedziałek, że w wyniku trzęsienia ziemi w Meksyku zginęło co najmniej 96 osób.

  Informacje o największych stratach napływają ze stanu Oaxaca, gdzie zginęło co najmniej 76 osób. Co najmniej 12 tysięcy budynków mieszkalnych legło w gruzach. Tragiczny bilans w obu przypadkach może się zwiększyć - przyznał gubernator Oaxaca, Alejandro Murat.

  Dodał, że milion mieszkańców stanu potrzebuje jedzenia, energii elektrycznej i pomocy w odbudowie domów.

  W sąsiednim stanie  Chiapas, który był najbliższy epicentrum trzęsienia ziemi, liczba potrzebujących pomocy sięga 1,5 miliona.

  - Jednoczymy się w obliczu tego kryzysu humanitarnego - podkreślił Murat.

  Jeden z najsilniejszych żywiołów

  - To było najpotężniejsze trzęsienie ziemi od prawie stu lat - powiedział prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto.

  Epicentrum czwartkowego trzęsienia o magnitudzie 8,1 znajdowało się w odległości 123 km na południowy zachód od miasta Pijijiapan w stanie Chiapas, na głębokości 33 km.

  Trzęsienie było silniejsze niż kataklizm z 1985 roku, który zniszczył miasto Meksyk i kosztował życie tysięcy ludzi. Tym razem zniszczeń w stolicy nie było, ale zakołysały się tam budynki, co sprawiło, że przerażeni mieszkańcy gromadzili się na ulicach w obawie przed ich zawaleniem

  W związku z tragiczną sytuacją na własnym terenie, władze Meksyku ogłosiły w poniedziałek, że nie będą już w stanie dłużej udzielać pomocy poszkodowanym po ataku huraganu Harvey w Teksasie. Pomocy tej udzielały sąsiadującemu z Meksykiem stanowi od początku września.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Jak tak dalej pójdzie...
  to nawet mur nie będzie już potrzebny xD
  faceroll /2017-09-11 20:59
 • Trzęsienia ziemi
  Więcej prób nuklearnych a na pewno będzie spokojniej na świecie. Przyroda człowieka nie zniszczy ale głupota ludzka zniszczy człowieka.
  Aleksanderx /2017-09-11 19:59
 • Trzęsienie ziemi - Puebla, Puebla, Mexico.
  Żona obudziła mnie, nie wierzyłem że ziemia się trzęsie ale za chwilę sąsiedzi zaczęli uderzać w nasze okna, krzyczeli żebyśmy uciekali. Zerwałem się i kołysało mną jakbym obalił przynajmniej z pół litra. Wstrząsy były potężne, mieszkamy w Puebli - nie chcę wiedzieć co przeżywali ludzie w Chiapas czy w Oaxaca. Trzęsienie ziemi miało charakter poziomy, Ziemia zataczała kręgi, W 1985 roku trzęsienie ziemi było słabsze ale przyniosło większe zniszczenia i więcej ofiar śmiertelnych ze względu na pionowe ruchy. W naszym domu obyło się bez zniszczeń, niektóre budynki popękały, niektóre się poniszczyły w nieznacznym stopniu. Podobne trzęsienie miało miejsce tutaj 3-4 lata temu ale o mniejszej magnitudzie 7,4 stopnia.
  ~Dariusz /2017-09-10 02:35
 • Dziwne to trzesienie było
  Trwało 2 minuty 20 sekund. Mega długie. Mieliśmy wrażenie że się nie skończy. Zamiast pionowych wstrząsów było takie wirowanie ziemi, jakby człowiek się zataczał. Dlatego nie było takich ofiar i zniszczeń przy tak silnym trzęsieniu.
  ~hob /2017-09-08 20:24
 • Silne trzęsienie ziemi w Meksyku
  Trudno nie zauważyc,że trzęsienie ziemi w Meksyku zbiegło się wraz ze wzrostem aktywności słonecznej i w tym czasie gdzie do ziemskiej magnetosfery dotarła plazma z niezwykle silnych erupcji słonecznych.Jest to mocna poszlaka,że istnieje związek z występowaniem b.silnych trzesień ziemi.Może się okazać,że wystąpią kolejne trzęsienia w innych częściach świata,bo burza magnetyczna jeszcze trwa.Chcę przypomnieć,że wymarcie dużej ilości wielorybów na M.Północnym w 2016 r też było związane z dużą aktywnością słońca.Moim zdaniem wzrost dynamiki w pogodzie i związane z tym zmiany klimatu. Z naszym słońcem jest tak jak z rzeką, która spokojnie płynie sobie swoim korytem,dopóki nie wystąpi z brzegów.
  ~Lech /2017-09-08 18:23

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Ocieplenie, które wszyscy odczuliśmy w niedzielę, potrwa tylko kilka dni....

Wojciech Raczyński

alt

Ciepłe powietrze wypchnie z Polski zimno. ...