Informacje
 • Trzy rekordy pobite jednego dnia.
  To jeszcze nie koniec upału w Europie

  24-07-2019 21:36 W wielu państwach obowiązują ostrzeżenia
  Ekstremalne zjawiska na świecie Foto: PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL | Video: TVN24

  Powrót upałów w Belgii, Holandii i Niemczech przyniósł w środę nowe rekordy temperatury. W 20 francuskich departamentach i w regionie Ile-de-France obowiązuje czerwony, najwyższy alert - podały francuskie służby meteorologiczne, dodając, że to bezprecedensowa sytuacja.

  W 60 innych francuskich departamentach obowiązuje alert pomarańczowy, drugi z najwyższych. Termometry mogą pokazać od 36 do 42 stopni Celsjusza. W czwartek spodziewane jest apogeum gorąca na obszarze od centralnej i północnej Francji do Belgii, Holandii, Luksemburga i zachodnich Niemiec.

  W środę najwyższą temperaturę odnotowano w lotnisku Vichy-Charmeil - 41 stopni Celsjusza. Równie gorąco było w miejscowości Brive-la-Gaillarde, tam termometry pokazały 40,9 st. C.

  Apogeum ciepła

  - Silne upały dotkną około 20 milionów ludzi - ostrzegła na konferencji prasowej francuska minister zdrowia Agnes Buzyn. - To pierwszy przypadek, kiedy dotyczy to departamentów na północy naszego kraju z siedliskami, urbanistyką, ludźmi, którzy nie są przyzwyczajeni do takich upałów - powiedziała minister.

  - Czwartek będzie najgorętszym dniem tej fali, podczas której spodziewane są maksymalne temperatury powyżej 40 stopni Celsjusza, zwłaszcza w dużej części kraju na północnym wschodzie - podało w środę rano Meteo-France. Zapowiedziało, że "przeciętna temperatura w całej Francji w czwartek ma być równa najwyższej wartości osiągniętej podczas fali upałów w 2003 roku".

  Upalnie w Niemczech

  W środę wieczorem Niemiecka Służba Meteorologiczna (DWD) poinformowała na Twitterze, że padł historyczny rekord temperatury. W Geilenkirchen odnotowano 40,5 st. C. Tym samym pobity został rekord z Kitzingen z 5 lipca 2015 roku, który wynosił 40,3 st. C.

  - W czwartek będzie jeszcze nieco goręcej - prognozuje Andreas Friedrich z Niemieckiej Służby Meteorologicznej. Należy się liczyć z tym, że słupki rtęci sięgną 41 stopni w Zagłębiu Ruhry, Kraju Saary i Dolinie Mozeli.

  Władze i służby ratownicze w Niemczech apelują o zachowanie ostrożności w najbliższych dniach, w tym o nawadnianie organizmu oraz unikanie wychodzenia z domu i przebywania na słońcu.

  Padł rekord ciepła w Belgii

  Rekordową temperaturę zanotowano w środę w belgijskiej bazie wojskowej w Kleine-Brogel. Około godziny 16 termometr pokazał tam 39,9 stopnia Celsjusza, co jest historycznym rekordem w Belgii od początku pomiarów w 1833 roku - podał królewski instytut meteorologiczny. Tym samym pobity został rekord z 2015 roku, który wynosił 38,9 st. C.

  W całym kraju wydano ostrzeżenia trzeciego stopnia przed upałem.

  Upał w Holandii

  Rekord gorąca padł w środę również w Holandii. W Eindhoven zarejestrowano 39,3 stopnia Celsjusza. Wcześniej tego samego dnia o godzinie 14.57 w Gilze-Rijen odnotowano 38,8 st. C.

  Poprzedni rekord padł 23 sierpnia 1944 roku w Warnsveld i wynosił 38,6 st. C. Przez 75 lat był nie do pobicia.

  W czwartek w całym kraju obowiązywać będą ostrzeżenia przed upałem.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...