Informacje
 • Tsunami w Indonezji. Ponad 400 osób nie żyje, setki zniszczonych domów

  25-12-2018 09:26 Żywioł miała wywołać erupcja wulkanu

  Do co najmniej 429 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych tsunami, które w sobotę uderzyło w Indonezję - poinformowały władze. Blisko 1500 osób odniosło obrażenia, a 154 uznaje się za zaginione.

  - Liczba ofiar może jeszcze rosnąć, bo z powodu zniszczonych dróg i mostów nie ma wciąż dostępu do niektórych dotkniętych kataklizmem regionów - podkreślił Sutopo Purwo Nugroho, rzecznik indonezyjskiej agencji ds. zwalczania skutków katastrof (BNPB).

  Jak dodał, tsunami pozbawiło dachu nad głową blisko 16,1 tys. ludzi, zniszczyło 882 domy, 73 hotele i 430 łodzi.

  Ratownicy przeszukują gruzy

  Akcja poszukiwawczo-ratunkowa trwa. Uczestniczą w niej Lekarze bez Granic, a ONZ zaoferowało pomoc humanitarną i logistyczną, głównie w zakresie transportu i kuchni polowych. Ratownicy pracują z pomocą psów i dronów.

  Działania służb ratowniczych utrudniają ulewny deszcz i znacznie ograniczona widzialność. Obszar poszukiwań jest stopniowo rozszerzany na południowe wybrzeże zachodniej Jawy.

  - Są takie miejsca, o których wcześniej myśleliśmy, że nie zostały dotknięte przez tsunami - powiedział Yusuf Latif, rzecznik prasowy indonezyjskich narodowych służb ratowniczych i poszukiwawczych. - Teraz docieramy do niedostępnych terenów, a tak naprawdę tam jest wiele ofiar - dodał.

  Niewykluczone kolejne fale

  Profesor Hermann Fritz z uczelni Georgia Institute od Technology w Stanach Zjednoczonych podkreślił, że z uwagi na aktywność wulkanu Krakatau w ciągu ostatnich kilku miesięcy niewykluczone jest wystąpienie kolejnych fal tsunami.

  Tsunami krótko po erupcji wulkanu

  Naukowcy potwierdzili w poniedziałek, że przyczyną wystąpienia tsunami były wstrząsy i osunięcia dna morskiego po erupcji wulkanu Krakatau, którą zanotowano w sobotę o godzinie 21.03 lokalnego czasu - podała Indonezyjska Agencja Meteorologiczna, Klimatologiczna i Geofizyczna (BMKG). Czytaj więcej o przyczynach powstania tsunami.

  Służby meteorologiczne poinformowały, że do morza zapadł się obszar wielkości 64 hektarów, czyli około 90 boisk do piłki nożnej.

  Fale miały ponad trzy metry wysokości. - Potrzebujemy systemu wczesnego ostrzegania o wielu zagrożeniach - powiedział Nugroho. Zwrócił uwagę, że tsunami są szybsze i mniej przewidywalne niż fale pływowe, które są spowodowane warunkami atmosferycznymi.

  - Zwykle wiedzieliśmy, że tsunami zdarza się po trzęsieniu ziemi, ale nie było go - powiedział, odnosząc się do podwodnych osuwisk. - Dlatego nie było żadnego ostrzeżenia - tłumaczył.

   

  Region aktywny sejsmicznie

  Anak Krakatau, jeden z najaktywniejszych wulkanów na świecie, w ostatnich miesiącach wybuchał wielokrotnie. Jego nadwodna część w Cieśninie Sundajskiej tworzy wyspę o powierzchni 10,5 kilometrów kwadratowych. Ostatni wielki wybuch Krakatau miał miejsce w sierpniu 1883 r., powodując serię fal tsunami. Wtedy śmierć poniosło 36 tysięcy ludzi.

  Indonezja położona jest w rejonie aktywnym sejsmicznie będącym fragmentem tzw. Pacyficznego Pierścienia Ognia otaczającego Ocean Spokojny. Charakteryzuje się on częstymi erupcjami wulkanów i trzęsieniami ziemi.

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Chłodny początek grudnia to jeszcze nie zima, ale na więcej niż kilka stopni pow...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Quentin przemieści się nad południową Finlandię....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jak wygląda obecnie pogoda na święta? Około 18 grudnia nad Atlantykiem uformować...