Informacje

 • Tysiące małych ran na nogach 16-latka.
  "Czasami można się natknąć na cały rój"

  09-08-2017 08:02

  Największe zagrożenie czyha na plaży wieczorem

  - Próbowaliśmy zmyć krew, ale nie przestawała płynąć - relacjonowała matka 16-latka, którego w wodzie pogryzły wszy morskie. Do wydarzenia doszło w okolicach Brighton w Australii. Czym są te małe skorupiaki i dlaczego są aż tak groźne? Zobacz materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  Sam Kanizay cały czas czuł lekkie odrętwienie nóg, następnie mrowienie. Założył jednak, że jest to skutek niskiej temperatury wody w morzu.

  - Wyszedłem z wody i zobaczyłem, że łydki i kostki pokrywa mi coś, co wyglądało jak piasek. Otrząsnąłem gwałtownie nogi, zrobiłem kilkadziesiąt kroków, jakieś 20 metrów, spojrzałem w dół i zobaczyłem, że całe dolne partie nóg mam pokryte krwią - mówi poszkodowany chłopak.

  Dopiero po wyjściu z wody zorientował się, że krwawi i pobiegł do domu po pomoc.

  - Był bardzo spokojny, my też staraliśmy się zachować spokój. Próbowaliśmy zmyć krew, ale nie przestawała płynąć. Wiedzieliśmy, że trzeba jechać do szpitala - informuje matka Sama.

  Sztab medyczny długo nie mógł zatamować krwawienia, w dodatku lekarze nie wiedzieli, co było jego przyczyną. Nogi chłopaka były pokryte tysiącami maleńkich ran, jak po ukłuciach szpilkami.

  - Lekarze nigdy czegoś takiego nie widzieli, to było niespotykane, więc zaczęli go leczyć objawowo - dodaje matka.  Ojciec chłopca pomógł w rozwiązaniu zagadki

  Inicjatywę przejął więc ojciec nastolatka. Poszedł na tę samą plażę w Malbourn, wrzucił do wody kawałek surowego mięsa. Po krótkim czasie wyłowił setki maleńkich skorupiaków. Okazało się, że Sam został zaatakowany przez maleńkie skorupiaki tzw. obunogi z gatunku lysianassidae.

  - Organizmy te są spokrewnione z krewetkami i krabami. Istnieje jakieś 10 tysięcy gatunków mierzących od 1 milimetra do 30 centymetrów. Te największe żyją z dala od brzegu, w głębinach, albo w okolicach Antarktydy - dodaje biolog morski z Uniwersytetu Swansena dr Ian Horsfall.

  To znani padlinożercy. Dzięki nim w wodach oceanów nie pływają tony martwych ryb i ptaków. Wydzielane przez nie substancje to antykoagulanty, które hamują krzepnięcie krwi.

  Organizmy zaatakowały, ponieważ Sam prawdopodobnie spędził za dużo czasu w zimnej wodzie. Jego nogi zsiniały i stracił w nich czucie.

  - W ciągu dnia te zwierzęta ukrywają się w piasku, z którego wykopują się w nocy. Czasami można natknąć się na cały rój. Myślę, że to mu się przytrafiło, najwyraźniej przeszkodził im w posiłku - dodaje doktor Ian Horsfall.

  Sytuacja jest pod kontrolą

  Na szczęście krwawienie udało się już zahamować. Zdaniem ekspertów chłopak miał ogromnego pecha. Po prostu znalazł się w złym miejscu i czasie. Inni plażowicze nie powinni się obawiać, o ile - jeśli poczują drobne ukłucia w okolicach nóg - natychmiast wyjdą na brzeg.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • kostomłoty
  Rzuca tą kamerą jakby miał drgawki po pogryzieniu tymi wszami.
  Filmować mało kto już potrafi.
  Filmowanie to nie naciśnięcie "guziczka"...
  ~klonkier /2017-08-09 16:24

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Fala bardzo ciepłego i suchego powietrza zbliża się do naszej części Europy. Obe...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem deszczowej zatoki niżowej z frontem atmosferycznym, post...