Informacje
 • Udało się ugasić pożary w Portugalii.
  Spłonęło kilka tysięcy hektarów

  23-07-2019 19:48 Ogień szalał od weekendu
  Nagrania Reporterów 24 pożarów na wyspie Zakintos Foto: PAP/EPA/ANTIONIO JOSE | Video: Kontakt 24

  Portugalscy strażacy, wojsko i wolontariusze ugasili we wtorek rano pożar, który od weekendu strawił w dystrykcie Castelo Branco na wschodzie kraju okołu 8,5 tysiąca hektarów lasu. Prawdopodobnie doszło tam do celowego podpalenia.

  Udało się opanować ostatni z trzech pożarów w dystrykcie Castelo Branco, 225 kilometrów na północny wschód od stolicy Portugalii - Lizbony.

  Jak poinformowała portugalska obrona cywilna, pożar, który w sobotę pojawił się w okolicach miejscowości Vila de Rei, został ugaszony na wszystkich odcinkach. W komunikacie zaznaczono, że przeprowadzona zostanie kontrola terenów przylegających do spalonych drzewostanów.

  Niebezpieczny żywioł

  Kierujący zespołem strażaków komendant Luis Belo Costa wyjaśnił, że na spalonym terenie wciąż istnieje ryzyko pojawienia się ognia. - Przy gruncie wciąż utrzymuje się bardzo wysoka temperatura, co w powiązaniu z panującym upałem i podmuchami wiatru stwarza zagrożenie - dodał.

  Portugalska obrona cywilna poinformowała, że w środkowej części kraju trwa walka z kilkoma pożarami. Żywioł nie stanowi jednak zagrożenia dla skupisk ludzkich.

  Pożar w Vila de Rei wybuchł w kilku miejscach tego samego kompleksu leśnego. W ciągu zaledwie kilku godzin ogień wraz z wiatrem rozprzestrzenił się na sąsiednie gminy. Wskutek tego pożaru rannych zostało łącznie 41 osób, w tym kilkanaście biorących udział w akcji gaszenia ognia. Jedna osoba w ciężkim stanie została przetransportowana w niedzielę do szpitala Sao Jose w Lizbonie.

  Ze wstępnych wyników śledztwa wynika, że pożar został spowodowany poprzez celowe podłożenie ognia. W kilku miejscach kompleksu leśnego, który spłonął jako pierwszy, policja znalazła ślady podpalenia.

  Alerty przed upałem

  W Portugalii obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed wysoką temperaturą we wschodnich regionach kraju. Taka aura sprzyja wybuchom kolejnych pożarów.

  Częste pożary

  Najtragiczniejszym rokiem dla Portugalii pod względem walki z pożarami był 2017. Wskutek żywiołu zginęło wówczas 120 osób. Najbardziej dramatyczne akcje ratownicze prowadzone były 17 czerwca w gminie Pedrogao Grande, w środkowej Portugalii, gdzie zginęło wówczas 65 osób.

  Ponad 40 kolejnych ofiar zginęło w pożarach, które pojawiły się w środkowej i północno-wschodniej Portugalii w połowie października 2017 r. Siłę żywiołu zintensyfikował wtedy huragan Ofelia.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Skutki globalnego ocieplenia
  A będzie jeszcze gorzej.
  ~Nick /2019-07-24 15:28

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Majorką i Niemc...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...