Informacje
 • Upał, a teraz pożary.
  Alaska w kłębach dymu

  10-07-2019 17:25 Miejscami jakość powietrza była bardzo zła

  W środkowej części amerykańskiego stanu Alaska wybuchają pożary. W mieście Fairbanks z powodu gęstego dymu znacznie pogorszyła się jakość powietrza. Władze zaapelowały, aby mieszkańcy zostali w domach.

  Głównym problemem są dwa pożary trwające nieustannie od 21 czerwca po obu stronach okręgu Fairbanks North Star, drugim pod względem zaludnienia obszarze metropolitarnym Alaski, liczącym około 97 tysięcy mieszkańców.

  Jak poinformował Nick Czarnecki z okręgowego biura jakości powietrza, poziom pyłów zawieszonych w powietrzu w okręgu Fairbanks North Star w ciągu ostatnich dwóch tygodni przekraczał dopuszczalne stężenie. 8 lipca stacja w Fairbanks o godzinie 20 odnotowała PM2,5 na poziomie 326 mikrogramów na metr sześcienny.

  Pożary The Shovel Creek oraz Nugget wywołane uderzeniami piorunów strawiły ponad osiem tysięcy hektarów lasów. Dalej na północ pożar Hess Creek - również spowodowany wyładowaniem atmosferycznym - spalił ponad 70 tysięcy hektarów drzew i krzewów.


  Duszą się w dymie

  Chmura gęstego dymu kierująca się w stronę Fairbanks, wywołała znaczne pogorszenie jakości powietrza w mieście. Służby doradzają najmłodszym, starszym i osobom z chorobami dróg oddechowych, by do minimum ograniczyli swoją aktywność na zewnątrz, a najlepiej - żeby zostali w domach.

  Szpital w Fairbanks otworzył całodobowe centrum, do którego mieszkańcy mogą przyjść i pooddychać świeżym powietrzem. Jeden ze sklepów rozdawał darmowe maski antysmogowe.

  - Wszystkie filtry w mieście się wyprzedały, a dym jest okropny - powiedział Michelle Pippin, pracownik sklepu z częściami samochodowymi.

  Sytuacji nie ułatwiają wysokie temperatury, jakie panują na terenie stanu. W Anchorage w ostatnich dniach padł rekord ciepła - w mieście po raz pierwszy w historii pomiarów odnotowano temperaturę przekraczającą 32 stopnie Celsjusza. Czytaj więcej o upałach na Alasce >>>>.

  W tym roku w pożarach na terenie Alaski spłonął obszar o powierzchni ponad 400 tysiącach hektarów. To jednak i tak niewiele w porównaniu z 2004 rokiem, kiedy spłonęło ponad 2,5 miliona hektarów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...