Informacje

 • Varroa destructor zabójcą pszczół?

  08-06-2012 08:03

  Naukowcy szukają odpowiedzi na pytanie: dlaczego giną pszczoły

  Varroa destructor zabójcą pszczół?

  Pszczoły padają ofiarą wirusa

  Shutterstock, Wikipedia/CC-BY-SA/Lamiot

  Za wymieranie pszczół na całym świecie odpowiedzialne są roztocza, które roznoszą tzw. wirus zdeformowanych skrzydeł (DWV) - uważają brytyjscy naukowcy. Wyniki ich badań powinny przekonać pszczelarzy do kontrolowania populacji tych roztoczy wśród swoich pszczół.

  Badacze z Britain’s University of Sheffield prawdopodobnie znaleźli odpowiedź na pytanie: co przyczynia się do wymierania pszczół na świecie? Ich zdaniem do zespołu masowego ginięcia pszczoły miodnej dochodzi za sprawą roztocza Varroa destructor, który żywiąc się hemolimfą, czyli "krwią" owadów zaraża je wirusem zdeformowanych skrzydeł (DWV).

  To jedna ze znanych wśród hodowców pszczół chorób tych owadów. Wśród pszczół nim zarażonych skrzydła nie rozwijają się w pełni, sprawiając, że nie mogą one latać.

  To Varroa destructor

  Choroba jest znana od lat 80., ale dotychczas, jak wynika z najnowszych badań, hodowcy nie zdawali sobie sprawy z wagi problemu. Zespół, któremu przewodził Stephen Martin, przyglądał się populacji pszczół na Hawajach zaatakowanych przez Varroa destructor.

  Naukowcy odkryli, że występowanie tego roztocza zwiększyło częstotliwość pojawiania się wirusa DWV u pszczół z 10 do 100 proc. Ponadto wykryto, że różnorodność szczepu tego wirusa zmalała - za wymieranie pszczół odpowiedzialny był tylko jeden jego rodzaj.

  - To szczep, który naszym zdaniem zabija pszczoły na świecie - powiedział Martin.

  Potrzebna kontrola roztoczy

  Naukowcy nie wykluczają, że też inne czynniki - grzyby, pestycydy, czy zmniejszanie się różnorodności flory - wpływają na masowe wymieranie pszczół. Jednak ich zdaniem, to przede wszystkim wspomniane roztocza odgrywają pierwszoplanową rolę.

  Ian Jones z University of Reading, który nie brał udziału w badaniach, ale skomentował je dla agencji Reutera przyznał, że badania opublikowane w "Science" powinny przekonać pszczelarzy do kontrolowania populacji Varroa destructor wśród swoich pszczół.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • ...
  opryski, GMO, zanieczyszczenie srodowiska, brak koordynacji w zwalczaniu warrozy -jeszcze 10 lat i wsztscy zapłaczemy... dziś pytając z czym kojarzy Ci się pszczoła odpowiadasz MIÓD, tak na prawde można go nazwać produktem ubocznym lub wisienką na torcie.

  ~pasieka_barc /2014-02-28 00:54
 • warroza jest opanowana
  problemem jest glifosat
  ~rgrz /2013-06-29 11:38
 • klimat
  ocieplenie klimatu to bajka, chodzi tu raczej o anomalie pogodowe, które coraz częściej występują
  ~Marek /2012-06-08 12:42
 • po pszczołach ludzkość ma 5 lat życia - Einstein
  podobno za dużo fal z telefonów i nadajników dezorientuje pszczoły i nie trafiają do ula... do tego opryski wszystkiego co możliwe... Einstein powiedział że ludzkość zginie 5 lat po ostatniej pszczole. Wymrzemy odpicowani z nowym ipadem w ręku, bo myślimy że nie jesteśmy tylko częścią natury zależną od zdrowia innych otaczających nas istot. myślimy że jesteśmy ponad..... nawet z alergią i nowotworem w kieszeni... ;( I gdzie tu rozum?
  ~ivo /2012-06-08 12:27
 • Jak nie mogą latać
  to niech chodzą na piechotę!
  ~krs /2012-06-08 12:26

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Na kilka dni do Polski napłynie arktyczne powietrze i zrobi się zimno, a w niekt...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Gotthard z centrum nad Fin...