Informacje
 • W 2020 na Węgrzech może nie być jaskółek. To oznacza inwazję groźnych owadów

  28-02-2019 12:37 Wierzy się, że odchody ptaków są groźne dla zdrowia

  Jaskółki mogą wyginąć do 2020 roku

  adrian.benko/Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

  Liczba jaskółek na Węgrzech dramatycznie spadła. Co więcej - ptaki te mogą niebawem całkowicie wyginąć, a skutki będą fatalne.

  Najważniejszym czynnikiem redukującym liczebność jaskółek jest kurczenie się ich środowiska naturalnego, które związane jest z rozwojem rolnictwa oraz używaniem przy uprawie roślin środków chemicznych.

  Drugim istotnym czynnikiem zmniejszającym populację jaskółek są zmiany klimatyczne, a trzecim - coraz mniejsza tolerancja społeczeństwa wobec tych ptaków.

  Ginące jaskółki

  - Mimo naszych ostrzeżeń i obowiązujących ustaw, z roku na rok strąca się coraz więcej gniazd jaskółczych, niemal zawsze w sezonie lęgowym. Giną wtedy jajka, pisklęta, a często także wysiadujący jajka ptak - powiedział Zoltan Orban.

  W jego ocenie masowe strącanie gniazd bierze się stąd, że ludzie wierzą, iż ekskrementy jaskółek są niebezpieczne, podczas gdy w rzeczywistości nie są one większym zagrożeniem niż jakiekolwiek inne odchody. - Tony niezebranych odchodów psich i kocich stanowią dużo większe zagrożenie - ocenił.
  Orban dodał, że często gniazda strąca się tylko dlatego, że ludziom przeszkadza szczebiot jaskółek.

  Orban zaznaczył, że jaskółki stanowią m.in. ochronę biologiczną przed chorobami rozpowszechnianymi przez owady. Jak podkreślił, każda jaskółka zjada co najmniej kilogram owadów, jeśli więc na Węgrzech zabraknie 1-2 miliona tych ptaków, to mieszkańcy kraju będą mieć "na głowie" 1-2 milionów kilogramów owadów. Orban wskazał, że wśród owadów zjadanych przez jaskółki są niemal wszystkie szkodniki upraw rolnych, a także komary, które mogą roznosić nawet śmiertelne choroby.

  Podkreślił, że nie bierze się pod uwagę, że jeśli znikną jaskółki, trzeba będzie tępić owady środkami chemicznymi, które powodują ginięcie wszystkich owadów, w tym zapylających kwiaty. Środki te - jak podkreślił - trafią wraz z pożywieniem do ludzkiego organizmu i w ten sposób zatrują także nas.
  Orban zaapelował o zgłaszanie wszystkich przypadków niszczenia gniazd jaskółczych do regionalnych wydziałów ochrony środowiska.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • brak jaskółek dymówek
  Mieszkam w Korszach-województwo warmińsko-mazurskie.Z nipokojem zauważyłam ,że nie ma jaskółek dymówek,które o tej porze już były.Jeżyki przyleciały.Co mogło się stać z tymi małymi jaskółkami ?
  ~hif3n6 /2019-06-26 19:52
 • 64 lata temu
  gdy bylem malym chlocem moj sasiad pracujacy w Stacji Sanitarno Epidemiologicznej dostal DDT. Chcial mi pokazac jak ten srodek skutecznie dziala. Zabral mnie do duzej obory gdzie byly dziesiatki gniazd Jaskolczych Ptakow bylo mnostwo. Dziwilem sie , ze sie w powietrzu nie zderzaja. Pan. J. spryskal gnoj zawiesina z DDT. Na drugi dzien z kolegami poszlismy zobaczyc efekty pracy Pana j,, Ktory byl ze swojej pracy i z siebie tak dumny. Nie bylo w tej oborze, ani jednej zywej muchy. Nie bylo tez ani jednej jaskolki.
  trol lezbus /2019-05-16 22:45
 • Ludzie
  Często widziałem jak ludzie niszczyli gniazda jaskółek z powodu ich kodu.
  ~tom /2019-02-28 14:18
 • ziemia?
  kiedys pisano o antybiotykach dzis jaskolki co jeszcze za plaga drenczec bedzie europe.my to mamy problemy,to zaraz po wojnie nie bylo tyle problemow i bieda byla.
  ~mocma /2019-02-28 13:43
 • jaskółki
  całe chordy kotów w pobliskim lesie z pobliskich zabudowań grasują i na jaskółki polują, a tez i do gniazd się wdrapują i je niszczą.
  rycho42 /2019-02-28 13:42

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się po wpływem niżu Juliane znad Morza Północnego....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...