Informacje
 • W Australii możliwe 50 stopni Celsjusza

  27-12-2018 12:49 Napłynęła nieznośna fala gorąca

  Te święta dla Australijczyków oznaczały także zmagania z tropikalnymi upałami. Nad kraj napłynęła nieznośna fala gorąca. Są miejsca, gdzie temperatura może sięgnąć blisko 50 stopni Celsjusza.

  Tegoroczne lato w Australii jest naprawdę gorące. W Melbourne w czwartek odnotowano 35,6 stopnia Celsjusza. Im dalej w głąb lądu, wartości na termometrach rosną – australijskie Biuro Meteorologiczne odnotowało 40,3 st. C na lotnisku w Essendon, a 39,8 st. C na lotnisku w Tullamarine.

  Prawdziwy napad upału dotarł jednak do stanu Wiktoria, tam w czwartek mieszkańcy Mildury o godzinie 15 lokalnego czasu na termometrach zobaczyli 43,8 st. C, a Swan Hill – 43,6 st. C.

  Blisko 50 stopni

  Upały mają też dotrzeć na zachód Australii. Mieszkańcy Marble Bar w stanie Australia Zachodnia, przyzwyczajeni do temperatury oscylującej w granicach 40 st. C, w czwartek na termometrach mogą zobaczyć wartości sięgające 49,1 st. C. W wielu regionach władze wydały ostrzeżenia przed pożarami oraz groźnymi dla zdrowia skutkami upałów.

  To jeszcze nie koniec

  W Mildurze w stanie Wiktoria termometry przez cztery dni z rzędu mogą pokazać wartości przekraczające 40 st. C. Tak gorąco w tym regionie nie było od 90 lat.

  Zdaniem Toma Saundersa, meteorologa australijskiego Sky News, nieznośne upały mają pozostać nad południowo-wschodnią oraz centralną Australią przez najbliższy tydzień.

  - Widzimy temperaturę przekraczającą o ponad 15 stopni Celsjusza średnie wartości, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni w grudniu, a ten upał dopiero się zaczął - tłumaczył Saunders. - Wszystko rozpoczęło się w poniedziałek 24 grudnia, a potrwa co najmniej do połowy przyszłego tygodnia. W niektórych regionach fala gorąca utrzyma się przez ponad 10 dni - dodał.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...