Informacje
 • W Chile powstały dwie nowe góry lodowe

  12-03-2019 18:12 Powód? Zmiany klimatyczne
  Tak "śpiewa" lodowiec szelfowy Rossa Foto: Reuters | Video: American Geophysical Union, NOAA

  W ostatnich tygodniach dwie góry lodowe oderwały się od lodowca Grey położonego w Patagonii w Chile. Naukowcy obawiają się, że pęknięcia skutkujące powstawaniem nowych gór lodowych będą coraz częstsze.

  Pierwsza góra lodowa utworzyła się 20 lutego, a druga - 7 marca. Obie powstały po tym, jak od lodowca Grey znajdującego się na jeziorze polodowcowym w Parku Narodowym Torres del Paine oderwał się blok lodu o wymiarach 380 metrów na 350 metrów. Zdaniem badaczy był to skutek ocieplania się klimatu. Uważają oni, że takie przypadki będą coraz częstsze.

  Zmiany klimatu

  - We wschodniej części lodowca zaobserwowaliśmy zwiększoną częstotliwość występowania oderwań. Potrzebujemy jednak więcej danych do oceny stabilności lodu -  powiedział Ricardo Jana, badacz zmian klimatu z chilijskiego Instytutu Antarktycznego (INACH ). Dodał, że w ostatnim czasie w okolicy temperatura wzrosła powyżej średniej, zarejestrowano intensywne opady deszczu i wraz z nimi wzrost poziomu wody w jeziorze, a takie warunki mogły przyczynić się do odseparowania się gór lodowych od lodowca.

  Badacze z uniwersytetów w Niemczech i Brazylii wraz z ekspertami z instytutu INACH i innymi lokalnymi ośrodkami naukowymi badają lodowiec Grey od 2015 roku w ramach międzynarodowej współpracy. W grudniu tego roku Chile będzie gospodarzem szczytu ONZ w sprawie zmian klimatycznych - COP25.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Tuż przed świętami zimne powietrze z północy ustąpi miejsca ciepłemu z południa....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Katharina znad Skandynawii...