Informacje
 • W kierunku Tajwanu i Japonii zmierza tajfun Maria. Przyniesie niszczycielski wiatr

  08-07-2018 21:16 Porywy osiągają do 280 km/h
  Trasa i prędkość porywów wiatru tajfunu Maria. Czas polski (ventusky.com) Foto: NOAA | Video: Ventusky.com

  Tajfun Maria przybiera na sile. Zagraża japońskim wyspom, Tajwanowi i wschodnim Chinom. Oprócz bardzo silnych porywów wiatru niesie ze sobą intensywne opady deszczy, które mogą powodować powodzie.

  Depresja tropikalna uformowała się 3 lipca, aby następnego dnia przybrać na sile i zmienić się w burzę tropikalną. Jak informuje Centrum Ostrzegania przed Tajfunami, Maria na chwilę stała się tajfunem 5 kategorii w skali Saffira-Simpsona. Jednak później osłabła do kategorii 4. W niedzielę Maria znajdowała się na 20,2 stopniach szerokości geograficznej północnej i 137,2 stopniach długości geograficznej wschodniej. Wiatr wieje z prędkością 195 kilometrów na godzinę, a w porywach nawet do 280 km/h.

  Możliwe powodzie i lawiny błotne

  Maria zagraża ludności mieszkającej na japońskich wyspach Riukiu, Tajwanie i we wschodnich Chinach. Na początku tygodnia, w czasie kiedy będzie wędrować w kierunku północno-zachodnim nad Morzem Filipińskim, stanie się silnym tajfunem.

  - Towarzyszący Marii intensywny deszcz może doprowadzić do powodzi - powiedział meteorolog AccuWeather Alan Reppert. Jak dodał, lawiny błotne są poważnym zagrożeniem na terenach położonych wyżej.

   

  Przewiduje się, że Maria podejdzie niebezpiecznie blisko lub bezpośrednio dotknie jedną z południowych wysp Riukiu z siłą odpowiadającą huraganowi kategorii czwartej na wschodnim Pacyfiku lub na Oceanie Atlantyckim. Południowe część wyspy Riukiu i Wyspa Miyako są zagrożone.

  Powodzie i niszczycielski wiatr mogą zaatakować miasta na wschodzie Chin - Wenzhou, Fuzhou i Ningde.

  Oprócz niszczycielskich powodzi niebezpieczne będą wysokie fale. Mogą zalewać i dewastować domy. Fale mogą sięgać nawet 12 metrów wokół oka Marii. Dodatkowo, tajfun może powodować przerwy w dostawie prądu.

  Po czym rozpoznać tajfun?

  Tajfun poznaje się po tym, gdy w środku systemu zachmurzenia pojawia się charakterystyczna dziura. To tak zwane oko cyklonu, gdzie powietrze osiada, przez co nie ma tam chmur. Gdy tajfun czy huragan słabnie, oko cyklonu zanika, a chmury się rozpływają. Widać to bardzo dobrze na poniższym zdjęciu Marii.

   


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Tajfun Maria
  Znacznie zmniejszy swoją siłę i powinien zostać nad morzem, raczej nie powinien uderzyć w ląd.
  ~Janusz 150 /2018-07-09 19:32

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski napłynie powietrze z Afryki i za kilka dni może być u nas aż 27 stopni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się na skraju wyżu Leonore znad Rosji....