Informacje

 • W Libanie mordują nasze bociany. Zabijają je nawet 10-latkowie

  18-01-2013 17:06

  Masowo giną tam także inne chronione ptaki

  W Libanie mordują nasze bociany. Zabijają je nawet 10-latkowie

  Bociany giną masowo

  Shutterstock

  Miliony bocianów i innych ptaków, które przelatują z Europy do Afryki, giną w Libanie. Zabijają je miejscowi myśliwi, wśród których znajdują się i 10-letni chłopcy.

  - W Libanie masowo strzela się do ptaków, w tym do bocianów - mówi przyrodnik i założyciel grupy EkoLogicznej Ireneusz Kaługa. Według internetowych doniesień, gatunki migrujące z Europy do Afryki giną tam milionami.

  Zabijają i 10-latkowie

  W serwisach internetowych poświęconych tematyce przyrodniczej, można przeczytać, że na terytorium Libanu masowo zabijane są ptaki wszystkich gatunków. Poszczególni myśliwi miewają ich na koncie ponad tysiąc. Polują mężczyźni w różnym wieku, a nawet dziesięcioletni chłopcy. Pomimo, że prawo zabrania nie tylko zabijania ptaków, lecz także korzystania z broni osobom do 18. roku życia.

  Przez Liban biegną szlaki

  Według internetowych doniesień, zjawisko to utrzymuje się najprawdopodobniej w związku z modą panującą wśród libańskich myśliwych, według których o ich sprawności świadczy liczba i wielkość trofeów. Giną gatunki chronione, głównie wodne i drapieżne, w tym pelikany, bociany, żurawie i ptaki drapieżne. Zjawisko to ma znaczenie globalne, gdyż przez Liban biegną szlaki migracji większości gatunków lecących z Europy do Afryki.

  - Strzelają w powietrze do wszystkiego, co się rusza. Trzeba działać, zanim będzie za późno. Zanim zaczną się wiosenne migracje - alarmuje Kaługa.

  Petycja do władz

  Grupa EkoLogiczna i dziewięć innych organizacji przyrodniczych (w tym Grupa Badawcza Bociana Białego, Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura", Stacja Ornitologiczna MiIZ PAN, lokalne i regionalne grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków) wystosowało też apel do ambasadora Libanu w Polsce, Soni Abou Azar. Proszą w nim o podjęcie "wszelkich możliwych kroków dla rozwiązania problemu i poprawy sytuacji ptaków migrujących przez terytorium Libanu".

  "Jesteśmy głęboko poruszeni zwłaszcza losem bocianów białych, których liczebność na obszarach lęgowych w Europie z roku na rok maleje. Wieloletnie starania organizacji pozarządowych oraz instytucji związanych z ochroną przyrody w Polsce, zmierzające do zachowania tego gatunku, zderzają się z makabrycznymi doniesieniami z Libanu. Warunki pokarmowe podczas przelotu przez tereny pustynne Azji Mniejszej są niezwykle trudne dla lecących do Afryki ptaków. W tych okolicznościach polowanie na osłabione wędrówką ptaki jest nieludzkie. Apelujemy do władz Libanu, którego społeczność i historię w Polsce bardzo szanujemy, o podjęcie natychmiastowych kroków zmierzających do zaprzestania zabijania bocianów, ale też innych ptaków wędrownych" - czytamy w piśmie do ambasador Libanu.

  Giną ptaki objęte ochroną

  Miłośnicy ptaków przypominają, że gatunki, które giną w Libanie, są objęte ochroną gatunkową w poszczególnych krajach i chronione przez prawo międzynarodowe oraz konwencje sygnowane przez wiele krajów Europy, Azji czy Afryki.

  - Wiedząc, że od 1995 r. istnieje w Libanie prawo zakazujące zabijania ptaków, mamy nadzieję, że rząd Libanu podejmie odpowiednie kroki, które uświadomią mieszkańcom powagę problemu - mówią.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • zbrodniarze
  Niech im Caritas i PAH w ramach pomocy humanitarnej wysle za nasze pieniadze naboje zeby mieli czym walic do tych biednych bocianow -arabska swolocz ;-(
  ~przyrodnik /2014-03-17 21:57
 • do pań posłanek
  jeśli nasz rząd tak o wszystko dba, to niech zainteresuje się losem bocianów- nasze posłanki zamiast jeżdzić po świecie i wydawać nasze pieniądze ( ponad 140 tys zl ) niech pojeżdzą po schroniskach, niech zobaczą jak te zwierzęta cierpią - może rzucą parę złotych na leczenie - ale tak to jest bogaty biednego nie zrozumie.
  ~paulka /2014-03-17 08:48
 • Prymitywne samolubne społeczeństwo
  To nie jest ich własność, nie sa w stanie uszanować wspòlnego dobra, zbyt leniwi by wychodować własne zwierzatko. Ciekawe co zrobia jak juz wszystkiego ptaki zjedza chyba za przyjezdnych sie zabiora. Od tej pory omijam znana mi libijska restauracje.
  ~Oburzony /2013-09-01 12:02
 • polowanie
  Powinno się zapolować na tych dzikusów z Libanu i nie tylko.
  ~ornitolog /2013-03-16 17:32
 • nie tylko Liban....
  ....w Syrii , na Wzgórzach Golan , zastawiają sidła na bociany....z połamanymi kończynami , cierpiące , żywe i przerażone ptaki niosą na plecach do wsi ....chyba na posiłek ....Świat cały o tym wie ....i nadal Arab jest lepiej traktowany niż Polak
  ~esterewka /2013-03-16 00:31

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepła, jesienna pogoda trwała tylko przez kilka dni i już nie ma szans na jej p...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem deszczowej zatoki niżowej z frontem atmosferycznym, post...