Informacje

 • W Portugalii znów szaleją płomienie. Dramatyczny przebieg akcji ratunkowej

  17-07-2017 18:14

  W całej Europie wybuchają kolejne ogniska pożarów

  W Portugalii znów szaleją płomienie. Dramatyczny przebieg akcji ratunkowej

  Pożary w Portugalii

  PAP / EPA

  Ponad 400 strażaków wspieranych przez 10 samolotów gaśniczych walczy z pożarami w północnej Portugalii. Według strażaków jeden z pożarów mógł być efektem umyślnego podpalenia.

  Jak poinformowała Patricia Gaspar z centrali obrony cywilnej w Lizbonie, dwa duże pożary pojawiły się w niedzielę po południu w okolicach miast Alijo oraz Mangualde. Z uwagi na szybko rozprzestrzeniający się ogień konieczna była ewakuacja blisko 40 osób z objętych kataklizmem terenów.

  Rozszalały żywioł

  Jak poinformowała Patricia Gaspar z centrali obrony cywilnej w Lizbonie, dwa duże pożary pojawiły się w niedzielę po południu w okolicach miast Alijo oraz Mangualde. Z uwagi na szybko rozprzestrzeniający się ogień konieczna była ewakuacja blisko 40 osób z objętych kataklizmem terenów.

  - W poniedziałek po południu w dalszym ciągu ogień rozprzestrzenia się na dwóch odcinkach w północnej części kraju. Na razie nie jesteśmy w stanie ocenić wielkości strawionego przez ogień obszaru - powiedziała Gaspar.

  Piorun czy podpalenie?

  Według strażaków i funkcjonariuszy obrony cywilnej pożar w okolicach Mangualde mógł być efektem umyślnego podpalenia. Świadczyć miałoby o tym pojawienie się trzech niezależnych od siebie ognisk w ciągu zaledwie 17 minut.

  Ponad 400 strażaków w akcji

  Nieokiełznane płomienie próbuje opanować już 418 strażaków z pomocą 118 jednostek gaśniczych i dziesięciu śmigłowców. Mimo to łuna pożarów nie gaśnie w Portugalii już od miesiąca. W niedzielę jeden z helikopterów wylądował awaryjnie w zbiorniku wodnym, pilotowi nic się nie stało.

  W specjalnym apelu prezydent Marcelo Rebelo starał się uspokoić zaniepokojonych obywateli:

  - Zdaję sobie sprawę z tego, że o sytuacji trzeba informować na bieżąco i w przejrzysty sposób, a odpowiednie działania trzeba podejmować bez wahania.

  Następnie zwrócił się bezpośrednio do strażaków:

  - Pokładamy w was wielkie nadzieje.

  Od środy na terenie Portugalii występują duże upały. W niektórych miejscach kraju temperatura powietrza przekracza 40 st. C.

  Poprzedni pożar wciąż zagadkowy

  Wciąż nie ustalono przyczyn pożaru, który 17 czerwca br. pojawił się w gminie Pedrogao Grande w dystrykcie Leiria w środkowej części kraju. Największy w historii Portugalii kataklizm zabił 64 osoby, a 250 ranił.

  Szef portugalskiej Ligi Strażaków Jaime Marta Soares zanegował pierwotną wersję policji, według której ogień w gminie Pedrogao miał się pojawić w efekcie uderzenia pioruna w drzewo. Stwierdził, że prawdopodobnym źródłem ognia było podpalenie.

  Dzień po wybuchu pożaru w gminie Pedrogao Grande rząd Antonia Costy ogłosił trzydniową żałobę narodową. W kolejnych godzinach żywioł rozprzestrzenił się z dystryktu Leiria do sąsiednich dystryktów - Castelo Branco i Coimbry. Łącznie żywioł strawił ponad 46 tys. hektarów lasów i terenów rolnych.
  Według śledztwa w trakcie pożaru w Pedrogao Grande nie zadziałał system ostrzegania ratunkowego, co przyczyniło się do wysokiej liczby ofiar.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepło przemieszczające się od Atlantyku w głąb kontynentu stanie na drodze mroź...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia. ...