Informacje

 • W wodach Balatonu prawie 30 stopni Celsjusza

  10-08-2017 20:54

  Turyści nie mają gdzie schronić się przed upałami

  Woda w jeziorze Balaton osiągnęła temperaturę 30 stopni Celsjusza

  Visualhunt (CC BY-SA 2.0) / BUBU07

  Balaton osiągnął wyjątkowo wysoką temperaturę niemalże 30 stopni Celsjusza. Ci, którzy chcą schronić się w wodzie przed skwarem, muszą obejść się smakiem.

  Do prawie 30 stopni Celsjusza ogrzała się w ostatnich dniach woda w Balatonie z powodu długotrwałych upałów, które sięgały 40 stopni Celsjusza – poinformowała w czwartek węgierska telewizja M1. Niestety, kąpiących się w jeziorze turystów i Węgrów nie powinno to cieszyć,

  W gorącej wodzie kąpani

  Przeciętna temperatura wody w Balatonie wynosi latem 22 stopnie Celsjusza. Tymczasem w okolicach półwyspu, na którym leży miejscowość Tihany na północnym brzegu, odnotowano w jeziorze 29,8 stopnia Celsjusza.

  Ogrzała się również woda w węgierskich odcinkach rzek – niemal wszędzie jej temperatura przekroczyła 20 stopni Celsjusza. Cisa w okolicach Tokaju i Segedynu miała natomiast temperaturę aż 27 stopni.

  Kierownik Instytutu Limnologicznego Balatonu Węgierskiej Akademii Nauk Laszlo G. Toth powiedział w telewizji, że wysoka temperatura wody nie wpływa na jej jakość i nie zagraża żywym organizmom bytującym w jeziorze.

  Od rekordu do rekordu

  Przez wiele dni na Węgrzech panowały ekstremalne upały. Padły rekordy temperatury. Np. w ubiegły czwartek w miejscowości Bekessamson (południowo-wschodnie Węgry) powietrze ogrzało się do 40,1 stopnia Celsjusza, co oznacza, że został pobity krajowy rekord na ten dzień z 1927 roku. W Budapeszcie pobity zaś został rekord dzienny dla tego miasta z 1948 roku wynoszący 37,8 stopnia - słupki rtęci powędrowały w niektórych dzielnicach do 38,7 stopnia.

  Po przejściu burz, którym towarzyszyło znaczne ochłodzenie, od środy ponownie obowiązuje na Węgrzech ostrzeżenie przed upałami. W najbliższych dniach spodziewane są temperatury maksymalne wysokości 32-37 stopni Celsjusza.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepło przemieszczające się od Atlantyku w głąb kontynentu stanie na drodze mroź...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby przez Polskę, z zachodu na wschód, przemieszczać się będz...