Informacje

 • "Wasz dobytek i życie są zagrożone. Działajcie natychmiast". W Australii rozszalał się ogień

  06-01-2018 11:31

  Ostrzeżeń przed pożarami przybywa

  Najgorzej jest na południowym zachodzie Australii, gdzie pożarom sprzyja wysoka temperatura - ponad 40 stopni Celsjusza - oraz podmuchy silnego wiatru. Ostrzeżeń przed pożarami przybywa, a strażacy dwoją się i troją, by poskromić płomienie podchodzące pod domy.

  Pożary lasu w Australii zniszczyły w sobotę kilkaset budynków i zagroziły życiu tysięcy ludzi. Ponad 40-stopniowa temperatura powietrza sprawiła, że zniszczone jest 10 kilometrów autostrady w stanie Wiktoria.

  Jak podała agencja meteorologiczna Południowej Australii, w Kent Town w piątek temperatura przekroczyła 42 stopnie Celsjusza. To najwyższa zarejestrowana od 2015 roku temperatura w tym regionie kraju, ale w pozostałych regionach wartości temperatury sięgały 45 stopni Celsjusza.

  Busz w opałach

  Czterysta domów jest bez prądu, a w całym stanie wybuchło już pół setki pożarów. Walkę z pożarami utrudnia silny wiatr. Co gorsza, według najnowszych prognoz w sobotę wieczorem południowy zachód kraju nawiedzą potężne burze, a wiatr może jedynie przyspieszyć przemieszczanie się pożogi.

  W pobliżu Melbourne w Carrum Downs pod naporem ognia mieszkańcy schronili się w supermarkecie, a działania straży pożarnej wspomagały dwa śmigłowce gaśnicze. Mieszkańcy uciekali w pośpiechu, gdy pod ich domy podchodziła ściana ognia:

  - To było tak: zabieraj psa, zabieraj kota, zabieraj dziecko i zabieraj się stamtąd. Łatwizna - tłumaczyła jedna z uciekinierek.

  Płomienie szaleją

  W sobotę rano czasu polskiego strażacy z Country Fire Service ostrzegli ponadto przed kolejnymi ogniskami pożarów, które rozgorzały w pobliżu Sherwood, McCullen i Makin:

  "Jeżeli tam przebywacie, to znajdujecie się w poważnym niebezpieczeństwie" - ostrzegali na swoim profilu. "Wasz dobytek i życie są zagrożone. Działajcie natychmiast. Jeżeli nie możecie opuścić zagrożonego terenu, zabunkrujcie się w zabudowaniach".

  Również meteorolodzy ostrzegają, że ludność na wsi powinna przeczekać pożary w budynkach, gdyż ogień może się rozprzestrzenić. W stanach Wiktoria, Australia Południowa i Tasmania wydano obowiązujący od soboty zakaz rozpalania ognia na wolnym powietrzu.

  W lutym 2009 roku, w stanie Wiktoria zginęły 173 osoby, 414 odniosło obrażenia, a pół miliona hektarów lasów strawiły pożary. "Czarna sobota" była jedną z największych tragedii w historii kraju.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Na kilka dni do Polski napłynie arktyczne powietrze i zrobi się zimno, a w niekt...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem niżu Edeltraud znad Niziny Węgierskiej....