Informacje

 • Wezbrana rzeka przerwała wały. Dziesiątki tysięcy ewakuowanych

  17-05-2014 19:42

  Gwałtowny przybór wody spowodował na Bałkanach śmierć 20 osób

  Wezbrana rzeka przerwała wały. Dziesiątki tysięcy ewakuowanych

  Powódź w Serbii to wynik ulewnych deszczy

  Fot: PAP/EPA / Film: ENEX

  Mieszkańcy Serbii oraz Bośni i Hercegowiny walczą z powodzią największą od ponad 100 lat. Wysoka woda pozbawiła życia ponad 20 osób. Tysiące ludzi opuściły już swoje domy, a to jeszcze nie koniec opadów. W ciągu 40 godzin spadło tyle wody, ile zwykle w ciągu czterech miesięcy.

  Ekipy ratunkowe spodziewają się, że żywioł pochłonął więcej niż 20 osób. Zdaniem władz więcej ciał zostanie odkrytych, gdy opadną wody.

  Rzeka przerwała wały

  W położonym na wschodzie Bośni mieście Bijeljina wezbrana rzeka przerwała w sobotę wały przeciwpowodziowe. Około 10 tys. osób jest ewakuowanych - poinformowały władze.

  W Serbii ekipy ratunkowe i żołnierze docierają do poszkodowanych mieszkańców przy pomocy łodzi i śmigłowców. Zagrożona jest największa elektrownia tego kraju. Ponad 15 tys. ludzi musiało uciekać z zalanych domów. Woda odcięła od świata całe miejscowości.

  Z lokalnych doniesień wynika, że w Serbii w ciągu zaledwie 40 godzin spadło tyle deszczu, ile zazwyczaj pada w ciągu czterech miesięcy. Meteorolodzy zapowiadają jednak kolejne opady.

  Stan klęski żywiołowej

  W obu krajach ogłoszono stan klęski żywiołowej. Pozamykano szkoły. Serbia zwróciła się o pomoc do Komisji Europejskiej, a także do Rosji i do Słowenii. Kilka krajów Unii Europejskiej już zaoferowało swoją pomoc.

  Wielu mieszkańców postanowiło jednak pomóc swoim rodakom. Mieszkańcy Serbii oraz Bośni i Hercegowiny, którzy nie zostali dotknięci klęską, zorganizowali akcję na rzecz powodzian. Zbierają najpotrzebniejsze rzeczy i wysyłają je do poszkodowanych.

  Największe ulewy od początku pomiarów

  Tegoroczne ulewy są jednymi z największych od ponad 100 lat dla mieszkańców Serbii oraz BiH. W Bośni nie odnotowano tak wysokich deszczów od 1892 roku, czyli od roku, kiedy zaczęto je mierzyć.

  Deszcz pada od wtorku i przewiduje się, że będzie padał do końca tygodnia. W niektórych regionach na północy i wschodzie kraju spadło do 150 litrów wody na metr kwadratowy

  Czwartkowe ulewy dały się we znaki także mieszkańcom Timiszoary (zachód Rumunii). W ciągu kilku godzin poziom rzeki podniósł się o metr, zalewając pobliskie drogi i uniemożliwiając przejazd.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • ...
  Biedni ludzie! To dopiero tragedia. Tyle osób zostało bez dachów nad głową... Jak u nas w 1997 roku :/ Wierzę, że dacie sobie jakoś radę! Jesteśmy z Wami!
  ~HankaSkakanka /2014-05-17 17:05

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Na kilka dni do Polski napłynie arktyczne powietrze i zrobi się zimno, a w niekt...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem niżu Edeltraud znad Niziny Węgierskiej....