Informacje

 • Wezbrane rzeki w Chorwacji. Do pomocy skierowano żołnierzy

  12-03-2018 21:35

  Zagrożenie powodzią i osunięciami się ziemi

  Ocieplenie po ataku srogiej zimy nastąpiło nie tylko w Polsce. W Chorwacji topniejący śnieg przyczynił się do licznych lokalnych podtopień. Wiele budynków znajduje się w strefie zagrożonej osunięciami się ziemi.

  Rzeka Una w południowo-wschodniej Chorwacji w wyniku roztopów gwałtownie wezbrała.

  Już w niedzielę jej poziom był wysoki - 377 centymetrów. Wtedy lokalne władze zorganizowały dla mieszkańców pomoc przy zabezpieczaniu budynków przed możliwą powodzią. Zaapelowały też o zachowanie szczególnej ostrożności w okolicach koryta rzeki.

  W poniedziałek wody było o kolejnych ponad 70 centymetrów więcej. Gdy jej poziom osiągnął 450 centymetrów, ogłoszono stan wyjątkowy.

  Potoki na ulicach miasta

  W poniedziałek wody Uny wdarły się do miasta Kostajnica na granicy z Bośnią i Hercegowiną.

  Rwące potoki przetoczyły się przez ulice, zalewając piwnice i niżej położone obszary miejscowości. Szczególnie ucierpiały budynki usytuowane w pobliżu rzeki. Ludzie zabezpieczali swoje posesje workami z piaskiem.

  Podtopienia doprowadziły do utrudnień w poruszaniu się po okolicy. Jedna z dróg regionalnych została całkowicie zamknięta.

  Jak poinformowała agencję Reutera przedstawicielka Czerwonego Krzyża, sytuacja była pod kontrolą i jak dotąd nie doszło do poważnych strat. Nadal utrzymuje się jednak poważne zagrożenie powodziowe. Według synoptyków w najbliższych dniach poziom wody w Unie będzie wzrastał.

  Groźne osuwiska

  Szybko topniejący śnieg może spowodować także osuwanie się ziemi. To poważne zagrożenie dla Kostajnicy, gdzie wiele domów nie zostało do dziś w pełni wyremontowanych po wojnie w Chorwacji z lat 1991-95.


   

  Zagrożenie powodziowe występuje także w innych częściach kraju, na przykład w położonym w centralnej części Chorwacji rejonie miasta Karlovac. Tam armia skierowała inżynierów i oddziały wojskowe do zabezpieczania brzegów rzeki Kupy.  Poziom jej wody ma osiągnąć stan alarmowy we wtorek i w środę.

   
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Ocieplenie, które wszyscy odczuliśmy w niedzielę, potrwa tylko kilka dni....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Brygida znad Ukrainy....