Informacje

 • Wieje i pada w Europie. Podtopienia
  i tysiące osób bez prądu

  18-03-2018 19:19

  Wystąpiły utrudnienia w komunikacji

  Wieje i pada w Europie. Podtopienia <br />i tysiące osób bez prądu

  Europa boryka się z utrudnieniami pogodowymi

  PAP/EPA/ETIENNE LAURENT, Zsolt Czegledi, JANOS VAJDA

  Intensywne opady deszczu i śniegu, silny wiatr i niskie temperatury - taka jest pogodowa rzeczywistość wielu Europejczyków w ostatnich dniach. Skutki to między innymi przerwy w dostawach prądu i utrudnienia w komunikacji. Na Półwyspie Bałkańskim wylewają rzeki, odcinając od świata kolejne miejscowości.

  Deszcz, grad i śnieg, jakie spadły w nocy z soboty na niedzielę we wschodniej części Węgier, pozostawiły bez prądu ponad 40 tysięcy gospodarstw domowych. Najbardziej dotknięte komitaty (odpowiednik województw) to: Bekes, Hajdu-Bihar i Jasz-Nagykun-Szolnok.

  W tym pierwszym padał głównie deszcz i grad, w pozostałych zaś śnieg.

  Pociągiem dłużej

  Jak powiadomiła węgierska policja, w pracach nad przywróceniem dostaw energii elektrycznej uczestniczy wojsko.

  Awarie doprowadziły do opóźnień w kursowaniu pociągów. Węgierskie Koleje Państwowe podały, że czas podróży wydłużył się o 30-90 minut. Na niektórych odcinkach ruch pociągów całkowicie zawieszono.

  Opady śniegu utrudniły ruch drogowy. Miejscami trasy stały się nieprzejezdne.

  Śnieg we Francji

  W sobotę i niedzielę rano śnieg zasypał Paryż oraz część północnych i północno-zachodnich regionów Francji. W departamentach Dolina Oise oraz Sekwana i Marna przybyło nawet 10-15 centymetrów śniegu.

  Prognozuje się, że zimowa aura utrzyma się przez kolejne dni, przynosząc mrozy nawet do -10 stopni Celsjusza. Francuska służba meteorologiczna Meteo France utrzymuje drugi stopnień zagrożenia opadami śniegu w pięciu departamentach do poniedziałku rano. Alert pierwszego stopnia został wydany dla większości departamentów.

  Warunki pogodowe nie są jednak tak złe, jak miało to miejsce w lutym, podczas wtargnięcia nad kontynent europejski "bestii ze wschodu".

  Podtopienia w Chorwacji

  Wraz z topnieniem ciężkiego śniegu, który spadł pod koniec lutego i na początku marca, doszło do podtopień w wielu regionach centralnej Chorwacji. Sytuację pogarszają padające w ostatnich dniach ulewne deszcze.

  W niedzielę ogłoszony został stan wyjątkowy dla centralnej części regionu Kosinj w związku z wylaniem rzeki Lika. Wysoka woda odcięła od świata około 500 osób, część z nich bez prądu. Telewizja państwowa poinformowała, że około 20 domów zostało zalanych, a inne są zagrożone. Mihael Kurtes z władz gminy Perusic przekazał, że poziom wody wzrasta o pięć centymetrów na godzinę.

  Podtopieniem zagrożony jest również Karlovac, a także miejscowości Jasenovac i Hrvatska Kostajnica, gdzie w zeszłym tygodniu osuwisko zniszczyło kilkanaście domów.

  Wysokie opady sprawiły, że obsunięcie się ziemi zagraża również obszarom położonym w pobliżu miasta Petrinja.

  Miasta Czarnogóry również zagrożone

  Powodzie wystąpiły także w sąsiedniej Czarnogórze. W sobotę i niedzielę powiał tam silny wiatr i spadł ulewny deszcz. Zalanych zostało część domów mieszkalnych w miejscowości Ulcinj w pobliżu granicy z Albanią.

  Także starówce nadmorskiego miasta Budva grozi podtopienie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Objęła nas zewsząd fala upałów. "Polska ledwie dyszy z gorąca, panują warunki at...

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki w sierpniu jeszcze nie raz odwiedzi Polskę....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska będzie po wpływem wyżu znad Białorusi....