Informacje

 • Wielka powódź w Wielkiej Brytanii. Tak źle nie było od 70 lat

  26-11-2012 17:32

  Prawie tysiąc zalanych domów, trzy ofiary śmiertelne, paraliż komunikacyjny

  Powódź w południowo-zachodniej Anglii

  Fot.: PAP/EPA/ Film: TVN24

  W Wielkiej Brytanii wielka powódź. Prawie tysiąc domów znalazło się pod wodą, a kolejnym kilkudziesięciu tysiącom grozi zalanie. Tylko w nocy z niedzieli na poniedziałek w niektórych miejscach spadło naraz tyle deszczu, ile średnio w trzy tygodnie. Według najnowszych prognoz trudna sytuacja pogodowa na Wyspach utrzyma się przynajmniej dwa tygodnie.

  Najbardziej dotknięte powodzią są trzy regiony kraju: Kornwalia, Walia i południowo-zachodnia Anglia. - Woda zalała tam 800 domów. Zniszczenia są ogromne i szacowane w setkach milionach funtów - mówił w "15:00 na żywo" w TVN24 Artur Kieruzal z Polskiego Radia Londyn.

  Ofiary powodzi

  W wyniku trwającej od czwartku złej pogody zginęły co najmniej trzy osoby. W centrum Exeter zmarła kobieta, gdy przygniotło ją drzewo, jedna osoba utonęła w kanale, a kolejna utonęła w rzece, gdy jej samochód ześlizgnął się z wąskiego mostku.

  "Zalane pola, ulice, chodniki, boiska, ogródki. Szok dla mieszkańców, wody przybywało z minuty na minutę" - czytaj relację Reportera 24 z Wielkiej Brytanii.

  Podtopienia i ewakuacje

  W Kornwalii podtopienia i ulewy spowodowały ewakuację kilku wsi. Zamknięto kilka dróg, w tym autostradę M5, odwołano niektóre pociągi.

  - Policja, straż pożarna i pogotowie ratunkowe apelują do mieszkańców zagrożonych terenów aby pozostawali w domach, o ile mają więcej niż jedną kondygnację. Mieszkańcy domów parterowych zostali już ewakuowani do szkół i świetlic - relacjonował Kieruzal.

  Agencja Ochrony Środowiska monitorując sytuację wydała ponad 540 ostrzeżeń przeciwpowodziowych, w większości w południowo-zachodniej Anglii. W poniedziałek po południu silne opady przewidywane są w północno-wschodniej Anglii i płn. Walii.

  Ryzyko podtopień i zalań dotyczy teraz około 70 tys. domów w samej północnej Anglii -poinformowała agencja Reuters.

  Będzie jeszcze gorzej

  Sytuacja na Wyspach nie stabilizuje się, ma być jeszcze gorzej.  - Na terenach już objętych powodzią grunt namoknięty jest jak gąbka i nie przyjmie więcej wody. A brytyjscy meteorolodzy zapowiadają, że taka brzydka pogoda utrzyma się przez najbliższe dwa tygodnie - tłumaczył reporter Polskiego Radia Londyn.

  Nowy front atmosferyczny spodziewany jest już od wtorku, a od środy zapowiadane są przymrozki.

  Paraliż komunikacyjny

  W wyniku powodzi zamknięto niektóre drogi lokalne i krajowe. Nieczynne są też odcinki autostrady M24 i M50. - W wielu hrabstwach obowiązuje zakaz poruszania się niektórymi samochodami osobowymi. Wstęp mają tylko auta terenowe i ciężarówki - relacjonował Artur Kieruzal.

  Opóźniona jest kolej, ponieważ ulewny deszcz podmył tory. Pasażerom zapewniono zastępcze busy, ale i te mają problem z poruszaniem się po regionie ze względu na zablokowane drogi.

  - Fala powodziowa zmyła trakcję terenową w południowej Walii. Ruch pociągów będzie tam wznowiony dopiero za kilka tygodni - mówił reporter Polskiego Radia Londyn.

  Największa powódź od 70 lat

  Brytyjskie media ogłosiły, że tak dużej powodzi nie było na Wyspach od 70 lat. W niektórych miastach, m.in. Malmesbury (południowo zachodnia Anglia), poziom wody sięga metra. Z mieszkańcami spotkał się minister stanu ds. środowiska Richard Benyon, a premier David Cameron obiecał pomoc.

  Z kolei we wsi Broadway w hrabstwie Worcestershire w zachodniej Anglii 2 tys. mieszkańców nie ma dostępu do wody pitnej, którą skaziła woda powodziowa.

  Miliard funtów strat

  Brytyjscy ubezpieczyciele powoli szacują straty. Do tej pory zniszczenia spowodowane powodzią, które szczególnie latem dręczyły Wyspiarzy, oszacowana na miliard funtów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • my Polacy chcemy pomoc
  dobrze by bylo gdyby Cameron zaakecptowal pomoc od naszej Polskiej strony bo nie wydaje mi sie by dali sobie Anglicy rade
  ~osc /2014-02-19 12:41
 • powodz
  no i cameron bedzie sam sprzatal juz po,no bo emigranci, zwlaszcza z Polski nie sa tam mile widziani, jestem ciekaw kto to wszystko potem posprzata, bo angole napewno sami sobie nie poradza
  ~asio /2014-02-14 12:15
 • Masakra
  Jak ja teraz w ferie pojadę do Londynu o mój Boże !!!
  ~Wiktoria /2013-12-29 17:48
 • bezwypadkowe auta
  Bedzie zalew beuwypadkowych aut z gb na polskim rynku...
  ~bb77 /2012-11-27 15:19
 • za irlandie
  sam jestes pacan.Niewiesz jak traktowali angole irlandczyków -dla nich w dalszym ciagu irlandczyk to smiec
  ~roman /2012-11-27 12:54

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepła, jesienna pogoda trwała tylko przez kilka dni i już nie ma szans na jej p...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem deszczowej zatoki niżowej z frontem atmosferycznym, post...