Informacje
 • Wielka Rafa Koralowa zagrożona po powodziach. Koralowce mogą się udusić

  16-02-2019 09:18 Konsekwencje opadów
  Prognozowane porywy wiatru (Ventusky.com) | wideo bez dźwięku Foto: Reuters | Video: Ventusky.com

  Przepełnione osadem wody powodziowe, które zalały w ostatnich dniach australijski stan Queensland, spływają rzekami do Morza Koralowego. Może to stanowić znaczne zagrożenie dla Wielkiej Rafy Koralowej.

  Zdjęcia lotnicze pokazały zderzenie błękitnego Morza Koralowego z brązową od osadów naniesionych z lądu wodą jednej z rzek. Powodzie są rezultatem obfitych opadów deszczu w stanie Queensland na północnym wschodzie Australii. W niektórych miejscach w ciągu tygodnia spadło tyle deszczu, ile zwykle spada w rok.

  Miliony metrów sześciennych mętnej wody

  Łącznie do Morza Koralowego wpadło ponad 14 miliardów metrów sześciennych przesyconej ziemią wody z pięciu rzek. Wdarła się na odległość 60 kilometrów od lądu, aż do Wielkiej Rafy Koralowej i rozproszyła się na długości około 600 kilometrów. Naukowcy z Uniwersytetu Jamesa Cooka twierdzą, że spływ z rzeki Burdekin jest największy od ośmiu lat.

  Brudna woda nie jest rozpraszana z powodu braku wiatru i falowania.

  - Generalnie trochę wiatru i fal mogłoby zniszczyć ten brud całkiem szybko, jednak nie wieje, więc osady się tam utrzymują - powiedziała dr Frederieke Kroon z Australijskiego Instytutu Nauk Morskich. Dodała, że wody obfitujące w substancje odżywcze doprowadziły do masowego rozrostu alg, tworząc w niektórych regionach "gruby zielony dywan".

  Naukowcy obawiają się, że może on blokować dostęp światła do dna morskiego, dosłownie dusząc koralowce.

  - W tej chwili największym problemem jest ograniczony dostęp światła. Jeśli to potrwa dużo dłużej, w niektórych przypadkach może dojść do uduszenia - powiedziała Jane Waterhouse, naukowiec z jednostki badawczej TropWATER Uniwersytetu Jamesa Cooka, która zajmuje się badaniem australijskich wód tropikalnych.

  Na rafę czyha szereg zagrożeń

  Rafa koralowa już zmaga się z wieloma zagrożeniami, takimi jak np. blaknięcie spowodowane podwyższoną temperaturą morza czy zanieczyszczeniem. Masowe blaknięcia miały miejsce w 2016 i 2017 roku.

  Rafę niszczą również cyklony tropikalne i drapieżne rozgwiazdy - korony cierniowe.

  Organizacja Narodów Zjednoczonych określa Wielką Rafę Koralową regionem z największą bioróżnorodnością spośród wszystkich obiektów listy światowego dziedzictwa UNESCO. W jej opinii ma również ogromne znacznie dla nauki. Rozciąga się na powierzchni blisko 350 tysięcy kilometrów kwadratowych.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...