Informacje
 • Wielki debiut małego tapira. Melitta skradnie wasze serca

  05-10-2019 12:14 Przyszła na świat w węgierskim zoo
  Mellita przyszła na świat trzy tygodnie temu i już skradła serca opiekunów Foto: ENEX | Video: ENEX

  Ogród zoologiczny w Debreczynie na Węgrzech ma nowego rezydenta. Jest nim nowo narodzona samica tapira amerykańskiego (Tapirus terrestris) o imieniu Melitta.

  Melitta urodziła się trzy tygodnie temu po 13 miesiącach ciąży. Waży 10 kilogramów, ma umaszczenie w kropki i paski oraz wzbudza ogromne zainteresowanie. Po raz pierwszy zaprezentowano ją w piątek, z okazji Światowego Dnia Zwierząt.

  Nowo narodzonego tapira amerykańskiego (Tapirus terrestris) cechuje ogromna ciekawość. Podczas nagrania Melitta nieustannie podnosiła pyszczek do góry i nie bała się kamery. Mimo odwagi wciąż jest bardzo związana ze swoją matką Lundą. Za sześć miesięcy będzie bardzo ją przypominać, ponieważ jej skóra będzie mieć jednolity kolor.

  Na razie mały tapir ma zostać z matką w ogrodzie zoologicznym w Debreczynie. Gdy osiągnie odpowiedni wiek, zwierze zostanie przeniesione do innego zoo.

  Poznać tapira

  Tapiry amerykańskie żyją w dżunglach i leśnych regionach Ameryki Południowej, Ameryki Środkowej i Azji Południowo-Wschodniej. Mają słabo rozwinięty zmysł wzroku, bardziej polegają na słuchu.

  Ich charakterystyczne zagięte do dołu nosy tworzą małą trąbę. Na tylne kończyny tapirów składają się trzy palce zakończone kopytem, z kolei przednie mają trzy duże palce i jeden mały. Na głowie i szyi mają ciemną i sztywną grzywę.

  Do rodziny tapirowatych należą jeszcze tapir panamski (Tapirus bairdii), tapir czaprakowy (Tapirus indicus) i tapir górski (Tapirus pinchaque). Wszystkie z wymienionych są gatunkami zagrożonymi. Jedynie tapir amerykański figuruje w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych jako narażone na wyginięcie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...