Informacje
 • Wielki Mur częściowo zamknięty dla turystów. Koronawirus się rozprzestrzenia

  24-01-2020 19:46 Przed obchodami Nowego Roku
  "Stopień ryzyka będzie zmieniał się w zależności od ilości przypadków w Polsce" Foto: PAP/EPA/Wu Hong | Video: TVN24

  Zakazane Miasto, Disneyland, Wielki Mur Chiński. W przeddzień świętowania chińskiego Nowego Roku, władze kraju zamykają lub ograniczają dostęp do jednych z największych atrakcji turystycznych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. W prowincji Hubei wprowadzono ograniczenia w podróżowaniu dla mieszkańców dla 11 miast. Mieszka w nich w sumie około 33 milionów ludzi.

  W Chinach rozpoczęły się tygodniowe wakacje, podczas których miliony mieszkańców kraju w związku z obchodami chińskiego Nowego Roku, przypadającego na najbliższą sobotę 25 stycznia, podróżują do swoich rodzin i za granicę.

  Według wstępnych prognoz Chińczycy odbędą około 3 miliardy podróży. Władze spodziewają się, że aż 7 milionów ludzi uda się w podróże poza granice Chin. Władze kraju obawiają się, że oznacza to szybsze rozprzestrzenianie się śmiercionośnego koronawirusa (2019-nCoV).

  W piątek zaczął się w Chinach również Festiwal Wiosny, w ramach którego odbywają się trzy święta.

  W związku z obawami kraj podejmuje kolejne środki ostrożności. Od soboty zamknięte będą niektóre odcinki Wielkiego Muru Chińskiego w pobliżu stolicy kraju Pekinu, w tym te należące do najczęściej odwiedzanych oraz Zakazane Miasto, czyli duży kompleks pałacowy i muzealny w centrum Pekinu.

  Zaplanowano też zamknięcie parku rozrywki Disneyland w Szanghaju. Restauracje McDonald's zawiesiły działalność w pięciu miastach prowincji Hubei, gdzie stwierdzono przypadki koronawirusa. Odwołano też niektóre premiery filmowe.

  >>> SPRAWDŹ NAJNOWSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE

  11 miast z ograniczonym ruchem

  Oprócz miasta Wuhan będącego epicentrum koronawirusa, ograniczenia w ruchu obowiązują w 10 innych miastach prowincji Hubei, między innymi Xianning, Czibi, Xiantoa, Qianjiang, Huangshi, Enshi i Yichang. W dużej mierze zamknięte są dworce kolejowe i autobusowe. Loty zostały zawieszone, a na głównych drogach rozmieszczono punkty kontrolne.

  W Yichang, prawie 4-milionowym mieście również wszystkie instytucje użyteczności publicznej z wyłączeniem szpitali, supermarketów i targowisk warzywno-owocowych oraz aptek są zamknięte. W Enshi odwołano wszystkie imprezy masowe związane z obchodami Chińskiego Nowego Roku. We wszystkich jedenastu miastach mieszka około 33 milionów ludzi.

  Coraz więcej państw wprowadza kontrole na lotniskach. Do Włoch, Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich czy Filipin dołącza Rosja i Katar. Na niektórych lotniskach pasażerowie lotów z Chin mają mieć sprawdzaną temperaturę ciała.

  W piątek na przedmieściach Wuhanu rozpoczęto budowę specjalnego szpitala dla osób zakażonych koronawirusem. Ma zająć 25 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni i pomieścić 1000 łóżek. Chiny chcą oddać go do użytku 3 lutego. Na razie zakażenie wirusem stwierdzono u co najmniej 830 osób, a zmarło 26 osób.

  >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...