Informacje

 • Włochy: blisko 100 trzęsień ziemi dziennie

  03-09-2013 07:25

  Sejsmolodzy informują, że padł rekord

  Trzęsienie ziemi w Ospitaletto (zdjęcie z 2010 roku)

  Fot.: Shutterstock, Film: TVN24 (materiał archiwalny)

  - Tego lata Włochy odnotowały rekordową liczbę wstrząsów sejsmicznych - podał krajowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii. W samym lipcu ziemia zatrzęsła się prawie 3 tysiące razy. Na szczęście te wstrząsy w większości nie były groźne.

  Instytut wyciągnął taki wniosek, analizując jedynie dane z lipca 2013 roku. Uspokaja jednak, że wstrząsy nie były silne i jest to normalne zjawisko na terytorium o dużej aktywności sejsmicznej. Sejsmolodzy podkreślili, że nie zanotowano żadnych szkód.

  Prawie 3 tys. wstrząsów

  Sejsmolog z Instytutu Geofizyki i Wulkanologii Aleksandro Amato poinformował, że w lipcu zanotowano we Włoszech 2874 wstrząsów, czyli średnio blisko 100 dziennie. W lipcu zeszłego roku wstrząsów tych było 1267, czyli ponad dwa razy mniej. 1580 zanotowano w 2011 roku.

  Spośród wszystkich tych zjawisk tylko w dwóch przypadkach w lipcu tego roku siła wstrząsu przekroczyła 4 w skali Richtera. Takie wstrząsy są już wyraźnie odczuwalne. Do obu tych najsilniejszych doszło koło Ankony w regionie Marche. To tam 21 lipca wstrząs miał siłę 4,9. Wywołał panikę wśród ludności, ale nie spowodował strat.

  Nieodczuwalne trzęsienia

  30 razy siła trzęsienia przekroczyła 3 stopnie, a 311 razy - 2 w skali Richtera. Tak zwanych małych trzęsień ziemi, do 2 w tej skali, było 2610.

  Ziemia trzęsła się w Emilii-Romanii, na pograniczu Ligurii i Toskanii, w Umbrii, w stołecznym regionie Lacjum, na Sycylii i w Kalabrii.

  Choć, jak odnotowują media, liczba 3 tysięcy wstrząsów sejsmicznych w ciągu jednego miesiąca robi wrażenie, to niewielki odsetek tych powyżej 4 stopni wskazuje, że sytuacja jest całkowicie w normie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • może wybuchnąć
  Te liczne wstrząsy ostrzegają przed wybuchem wulkanu na Morzu Śródziemnym.
  ~metek /2013-09-03 07:36

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepła, jesienna pogoda trwała tylko przez kilka dni i już nie ma szans na jej p...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem deszczowej zatoki niżowej z frontem atmosferycznym, post...