Informacje
 • Włochy: siedem milionów osób
  zagrożonych powodziami

  03-03-2016 07:50 Zagrażają także osuwiska

  12 procent mieszkańców Włoch i prawie 16 procent terytorium kraju zagrożonych jest powodziami i osuwiskami, w tym także Wenecja i Piza. W sumie zagrożonych jest blisko 35 tysięcy zabytków.

  Rośnie zagrożenie hydrogeologiczne we Włoszech - ostrzegają eksperci. Według najnowszego raportu ponad 7 milionów osób mieszka na terenach, gdzie występuje ryzyko lawin błotnych, osunięć ziemi i powodzi. Poważnie narażone są też zabytki. Niebezpieczeństwo to dotyczy 12 procent mieszkańców Włoch i prawie 16 procent terytorium kraju - zauważa włoski Instytut Ochrony Środowiska i Badań (Ispra).

  Osuwiska i powodzie

  Ponad milion ludzi mieszka na obszarach, gdzie zagrożenie osuwiskami jest bardzo wysokie. Z danych tych wynika również, że ryzyko to występuje w 88 proc. gmin, czyli łącznie w 7 145 miejscowościach. 4 tysiącom z nich grożą zarówno powodzie, jak i osunięcia ziemi.

  Aż w siedmiu regionach alarm hydrogeologiczny panuje w 100 proc. gmin; to Dolina Aosty, Liguria, Emilia-Romania, Toskania, Marche, Molise i Basilicata.

  Zagrożone 35 tys. zabytków

  W raporcie obrazującym rozmiar zagrożeń podano też, że dotyczą one 18 procent włoskiego dziedzictwa kultury i sztuki, w sumie blisko 35 tysięcy zabytków i obszarów archeologicznych. 29 tysięcy zabytków znajduje się na terenach, gdzie może wystąpić powódź.

  Wysokie ryzyko powodziowe występuje także w Wenecji, Ferrarze, Florencji, Rawennie i Pizie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Majorką i Niemc...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...