Informacje
 • Włoskie szczyty z chorwackiego wzgórza. Obserwacja na 280 km

  21-01-2015 10:37 Krystalicznie czyste powietrze umożliwiło daleką obserwację
  Włoskie szczyty z chorwackiego wzgórza. Obserwacja na 280 km

  Daleka obserwacja Włoch z Chorwacji

  Aleksandar Gospic

  21 grudnia 2014 roku o zachodzie słońca fotograf, Aleksandar Gospic z chorwackiego pasma górskiego Welebit zaobserwował oddalony o 280 km włoski masyw Majella. Uwieczniony na zdjęciu widok zapiera dech w piersiach.

  Poniższa fotografia przedstawia zmierzch nad płaskim regionem Ravni Kotari niedaleko Zadaru nad Morzem Adriatyckim w Chorwacji. Obserwator stoi na paśmie górskim Welebit i patrzy w stronę morza. Przy horyzoncie wyłania się oddalony o 280 km w linii prostej ogromny masyw górski Majella we włoskich Apeninach. Podobna odległość dzieli Warszawę i Gdańsk.

  Odpowiednia pogoda na dalekie obserwacje

  Taka obserwacja była możliwa dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym.

  - Zimny front przyszedł rano i przyniósł czyste powietrze z północy. Wiatr bora był dość silny przez cały dzień, ale po południu uspokoił się i podczas zachodu była już cisza wiatrowa. Wiatr pozostawił po sobie krystalicznie czystą atmosferę - mówi w rozmowie z tvnmeteo.pl autor zdjęcia Aleksandar Gospic. - Wiele razy widziałem Włochy z Welebitu, ale taki stopień przejrzystości powietrza jest naprawdę rzadki - dodaje.

  Na zdjęciu widać masyw górski Majella, Adriatyk oraz chorwackie wyspy. Sokole oko wypatrzy również most w prawej części fotografii, który łączy wyspę Pasman i Ugljan. Majella została zaobserwowana 21 grudnia 2014 roku.

  Refrakcja ziemska

  Dalekie obserwacje możliwe są dzięki refrakcji ziemskiej. Jest to zjawisko ugięcia promieni słonecznych w atmosferze, które pozwolą obserwatorowi zobaczyć obiekty, które zwykle znajdują się za horyzontem.

  Warunkiem dalekich obserwacji są odpowiednie warunki meteorologiczne, przede wszystkim takie jak wilgotność powietrza. Para wodna hamuje wiązkę światła, powodując, że promień wędruje na mniejsze odległości, oświetlając to, co jest bliżej.

  Odległe obiekty należy obserwować za pomocą odpowiednich narzędzi, takich jak aparat fotograficzny, luneta oraz lornetka. W Polsce w ciągu roku średnio przez dziesięć dni można prowadzić dalekie obserwacje na ponad 100 km, a przez dwa dni w roku powyżej 200 km.

  Jeśli nad horyzontem chmury są rozmyte znaczy to, że nie będzie to najlepszy moment na takie obserwacje. Największą szanse mają ci, którzy wybrali się w dzień, kiedy niebo będzie mocno niebieskie, z wyraźnymi konturami chmur.

  Rekord świata w dalekich obserwacjach

  Rok 2014 obfitował w tak zwane dalekie obserwacje. W lipcu padł rekord świata. Hiszpanie wykonali zdjęcie stojąc w Pirenejach Francuskich na szczycie Pic de Canigou. Na fotografii uwiecznili Tetes de Chabriere i Puy de la Seche w Alpach Francuskich, które były od nich oddalone o 381 km. Prawie taka odległość w linii prostej dzieli Gdańsk od Wrocławia. Pireneje oddzielają terytorium Francji od  Półwyspu Iberyjskiego. Alpy Francuskie natomiast zlokalizowane są w południowo-wschodniej części tego kraju.

  Rekord świata w dalekich obserwacjach pobity

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Mistrz ~LortByron
  Ale zaj.bisty tekst to tego teraz uczą w szkołach wyższych w szkole? ...ciśnienie zakrzywia fale elektromagnetyczne w kierunku ziemi... Fizyk tzn. ten od robót fizycznych?
  E tam /2016-06-19 17:03
 • Re: Myślę inaczej
  Jakie to szczęście że chodzę do innego okulisty;)
  ~Anno /2015-01-22 02:02
 • Widoki
  Mieszkam w Trzebini. W zasadzie 30% roku można obserwować stąd Tatry i nie jest to żadna rewelacja. WIdać często i tyle. Kolega jeden mówi że ma tetę okulistę..... lekko niedouczonego zdaje się.... któy powiedział mu że ludzkie oko widzi na max 100km. Jestem więc jakimś niesamowitym cżłowiekiem... pewnie nie uwierzycie ale.... wczoraj widziałem Księżyc..... Czy to jest te 100km ?
  ~Adamo /2015-01-22 01:56
 • A ja nie mysle...
  Tylko wiem. ParaTa dobrze mowi, studiowalem fizyke poltorej roku, mature pisalem z chemii. Nie masz racji Robbert, zapominasz ze swiatlo Slonca obserwujesz z pozycji prostopadlej i pochodzi ono spoza atmosfery Ziemskiej. Swiatlo odbite od obiektu znajdujacego sie w obrebie atmosfery, nie rozchodzi sie rownolegle do plaszczyzny Ziemi. Tutaj ma znczenie gestosc atmosfery w danym miejscu oraz cisnienie powietrza. To m.in. cisnienie zakrzywia fale elektromagnetycze w kierunku Ziemi. Dlatego nie ma szans zebys zobaczyl obiekt znajdujacy sie na powierzchni Ziemi z innego miejsca na Ziemi, jezeli odleglosc od obiektu jest wieksza niz 120-140 km.
  ~LortByron /2015-01-21 23:44
 • Do "Myśłę inaczej"
  Według tej zasady, synku taty, nigdy byś nie zobaczył księżyca, słońca, nie mówiąc o gwiazdach. To co widzisz, to po prostu światło, które do ciebie dociera, nieważne z jakiej odległości. Ale nie dziwota, okulistami zostają podobno ci najmniej zdolni ze studentów medycyny. Delikatnie mówiąc...
  ~Robbert /2015-01-21 22:24

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju wyżu Quincy znad Rosji....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...