Informacje
 • Woda zalewa Chorwację. "Cały kraj jest w niebezpieczeństwie"

  14-09-2014 08:15 To już druga rozległa powódź w tym roku

  Stan wyjątkowy w Chorwacji. Miejscami w ciągu zaledwie 24 godzin spadło aż 60 l/mkw. Do walki z żywiołem stanęło kilkaset osób. Żołnierze i strażacy łodziami ewakuują mieszkańców. Niestety jeszcze na niedzielę prognozowane są intensywne opady deszczu.

  W sobotę nad ranem w chorwackim mieście Karlovacu (położonym 50 km na południe od stolicy) rozległo się głośne wycie syren. Sygnał miał informować mieszkańców o tym, że wprowadzono stan wyjątkowy. Po kilku godzinach syreny można było usłyszeć również w Hrvatskiej Kostajnicy (ok. 90 km na południowy zachód od Zagrzebia). Wszystko za sprawą intensywnych opadów deszczu, pojawiających się od kilku dni w centralnej części kraju.

  Niebezpiecznie w całym kraju

  Decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego została poprzedzona wizytą chorwackiego prezydenta i premiera na terenach zagrożonych. Przedstawiciele władz państwowych w piątek wieczorem opuścili stolice i udali się do zagrożonych terenów. W rozmowie z lokalnymi mediami premier stwierdził nawet, że w rzeczywistości "cała Chorwacja jest w niebezpieczeństwie".

  Według chorwackich meteorologów w zaledwie 24 godziny miejscami spadły aż 62 litry wody na metr kwadratowy. Dlatego rzeki, które przepływają m.in. przez Karlovac, czy Hrvatską Kostajnicę wystąpiły z brzegów. Woda zaczęła zalewać pobliskie drogi, podwórka i budynki. Żywioł zagroził kilku tysiącom ludzi, donosi stacja telewizyjna APA.

  Najgorsze mają już za sobą

  Do walki z powodzią władze zmobilizowały setki żołnierzy, strażaków i pracowników służb porządkowych. Wszyscy starają się zadbać o to, by bezpiecznie ewakuować mieszkańców, a także by nie dopuścić do przedarcia się wody przez wały przeciwpowodziowe.

  Według prognoz jeszcze w niedzielę w centralnej i we wschodniej części kraju mogą pojawiać się intensywne opady deszczu. Lokalne media podają jednak, że sytuacja nieco się poprawia. Najgorzej było o godz. 1 w nocy z soboty na niedzielę, ale do rana poziom wody w rzekach zaczął spadać.

  To już drugie rozległe powodzie, które dotknęły Chorwację w ciągu ostatnich kilku miesięcy. W maju woda pozbawiła dachu nad głową ponad tysiąc mieszkańców wschodniej części kraju.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • hehe
  no z pogoda w chorwacji bywa roznie ostatnio, np maj-czerwiec czasem popada, ale w porównaniu do naszego morza to niebo a ziemia... jedzenie boskie, krajobrazy nieziemskie, zabytków tyle ze w glowie sie nie miesci, dojechac mozna w 8-11 godzin (w zaleznosci czy Istria czy riwiera makarska), nie mowiąc juz o "towarzystwie" nad polskim morzem.... nikt mi nie powie ze jest lepiej pod jakimkolwwiek wzgledem na naszym morzem!! moze jest jeden plus - mowia po polsku ;D to plus dla tych co ani slowa w obcym jezyku albo sie boją kazdego innego jezyka, bo chorwacji jest latwy. Z polskiego morza wyleczylem sie w 1992 roku:)
  ~uhahany /2014-09-14 20:28
 • pogoda w Chorwacji
  bylismy na przełomie maja i czerwca,pogoda wspaniała,gdy wyjeżdzalismy
  zaczęło lać,ale to nawet dobrze nie żal było wyjeżdzac
  ~bogna /2014-09-14 20:09
 • nigdy wiecej
  bylam w kroacji w sierpnie 2014 w ok Pula.Nigdy wiecej.Smrud brud i betonowe plaze.Ceny kosmiczne .
  ~Justyna /2014-09-14 19:42
 • U kogo?
  u nas czyli u was nad morzem?
  ~yeee /2014-09-14 18:31
 • wejść do wody
  Witold: mayki mówi o temperaturze (zarówno powietrza jak i wody)
  druga sprawa to piasek/kamień
  piasek jest dla ludzi którzy w wodzie chcą zanurzyć nogi i wylegiwać się na plaży, bo przejrzystość wody jest równa 0 - w przeciwieństwie do kamienistych
  ~ohoho /2014-09-14 15:29

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami ciepły tydzień, a na przełomie maja i czerwca może być wręcz gorąco....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Axel znad Czech. ...