Informacje

 • Wody przybywa. Pęka zapora na Portoryko

  23-09-2017 13:07

  Po huraganie przyszły powodzie

  Sytuacja na Portoryko po huraganie Maria nadal jest poważna. Władze usiłują jak najszybciej ewakuować ponad 70 tysięcy ludzi zagrożonych zalaniem z powodu pękającej zapory Guajataca.

  W górach otaczających jezioro Guajataca, położone w północno-zachodniej części Portoryko, spadła olbrzymia ilość deszczu, która spowodowała znaczny przybór wód jeziora. W piątek po południu zapora licząca około 90 lat zaczęła pękać.

  Zdaniem ekspertów zapora może w każdej chwili runąć. Ocenia się, że w rejonie zagrożonym zalaniem mieszka od 50 do ponad 70 tys. ludzi. Najbardziej zagrożone są skupiska osad Isabela i Quebradillas.


  Władze rozpoczęły pospieszną akcję ewakuacyjną wysyłając autobusy, które mają przewieźć ludzi w bezpieczne miejsce. Wysłano też ostrzeżenia za pośrednictwem Twittera. Wiele regionów jest odciętych od prądu po tym jak huragan Maria zerwał linie energetyczne. Zachodzi obawa, że informacja nie dotarła do wielu osób.

  Katastrofa stulecia

  Huragan Maria niósł ze sobą wiatr wiejący z prędkości 225 km/godz wyrządził w Portoryko znaczne zniszczenia zrywając dachy z domów, niszcząc sieć energetyczną i powodując liczne powodzie. Gubernator Portoryko Ricardo Rossello określił huragan jako największą katastrofę naturalną w tym stuleciu.

  Maria, która jest obecnie huraganem trzeciej kategorii, oddala się od wysp Turks i Caicos i zmierza w kierunku północno-wschodnim. W ciągu weekendu ma minąć archipelag Bahamów. Dotychczas spowodowała co najmniej 30 ofiar śmiertelnych.

  Huragan Maria zdewastowała Portoryko:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Do Polski wlewa się chłód, groźny dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Dalek...

Tomasz Wasilewski

alt

Mróz na razie będzie słabnąć, ale wkrótce wróci z nową siłą....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska pozostanie pod wpływem układu wysokiego ciśnienia ...