Informacje
 • Wszedł na barierkę, zarwała się ziemia. Gdyby nie półka skalna, wpadłby do wulkanu

  04-05-2019 19:05 Kilauea to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów
  Podczas zetknięcia lawy z wodą powstają niebezpieczne gazy Foto: Shutterstock | Video: USGS

  Amerykański żołnierz omal nie wpadł do krateru Kilauei, jednego z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. Przeżył upadek z 21 metrów, ale został ciężko ranny.

  Strażnicy uratowali 32-letniego mężczyznę, który - jak mówili - wspiął się na metalową barierkę w Parku Narodowym Hawajskich Wulkanów. Świadkowie twierdzą, że ziemia zarwała się pod stopami żołnierza i spadł z urwiska. Na szczęście zatrzymał się na półce skalnej, co uchroniło go przed wpadnięciem do wnętrza krateru.

  Ciężko ranny

  Świadkowie mówią, że mężczyzna był z grupą, która zatrzymała się w środę w okolicy Steaming Bluff.

  "Około godziny 21 znaleziono żywego, ale ciężko rannego mężczyznę na wąskiej półce skalnej około 21 metrów w dół od krawędzi klifu" - napisali w oświadczeniu pracownicy parku. Rannego wyciągnięto za pomocą lin i specjalistycznego sprzętu. Następnie śmigłowiec Departamentu Obrony przetransportował mężczyznę do Centrum Medycznego Hilo.

  Przedstawiciele armii przekazali stacji KGMB-TV, że mężczyzna był żołnierzem z Schofield Barracks. Uczestniczył w misji treningowej na Big Island.

  Główny strażnik John Broward ostrzegł, że odwiedzający nigdy nie powinni przekraczać barier bezpieczeństwa, zwłaszcza w pobliżu niebezpiecznych i zdestabilizowanych krawędzi klifów.

  Aktywny wulkan

  Kilauea to czynny wulkan leżący w archipelagu Hawajów na wyspie Hawaiʻi. Wznosi się na wysokość 1247 metrów n.p.m. i zajmuje powierzchnię 1430 kilometrów kwadratowych, co stanowi 13,7 procent powierzchni wyspy.

  W zeszłym roku erupcja wulkanu zniszczyła ponad 700 domów. Według amerykańskiej Służby Geologicznej (The United States Geological Survey) Kilauea to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...