Informacje
 • "Wszyscy poczujemy afrykańskie powietrze"

  12-09-2020 10:16 Tomasz Wasilewski rysuje pogodę w Europie
  "Wyż to zawsze taki układ ciśnienia, w którym jest sucho, pogodnie, i tak jest tym razem" Foto: Shutterstock/tvnmeteo.pl | Video: TVN24

  Dni stają się coraz cieplejsze. W prognozach na przyszły tydzień widać nawet upał. Co odpowiada za ten wrześniowy żar? O tym opowiedział we "Wstajesz i weekend" prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

  O pogodzie w Europie decydują obecnie dwa układy wysokiego ciśnienia. Jeden z nich znajduje się na wschód od naszego kraju, na granicy ukraińsko-białoruskiej, a drugi nad Oceanem Atlantyckim.

  - Wyż to zawsze taki układ ciśnienia, w którym jest sucho, pogodnie, i tak jest tym razem. O tej porze roku wyże zapewniają na ogół świetną pogodę - tłumaczył na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski. Wyż po wschodniej stronie Polski sprowadza do nas bardzo ciepłe powietrze, dlatego w sobotę na południu kraju termometry mogą pokazać 27 stopni Celsjusza. - To ciepłe powietrze wkrótce zostanie zastąpione powietrzem, które na razie z Afryki wybiera się do Hiszpanii i Portugalii. Tam zdarza się nawet 36-38 stopni. Tam jest bardzo gorąco - mówił Wasilewski.

  Afrykański żar wedrze się do Polski

  Jak zaznaczył prezenter, w Polsce takiej temperatury jak na zachodzie kontynentu nie będzie, jednak podkreślił, że to gorące powietrze zmieni kierunek i wybierze się do Europy Środkowej.

  Nad Europą ulokowały się również dwa niże. Pierwszy nad Morzem Norweskim, a drugi nad Morzem Śródziemnym. W okolicach Sycylii występują opady deszczu oraz burze, a na północy Norwegii i Finlandii oprócz deszczu pada także deszcz ze śniegiem. Tam temperatura spadła do -1 stopnia Celsjusza.

  - To chłodne powietrze, które jest nad Skandynawią, ono będzie okrążać ten niż, będzie się przemieszać nad krajami skandynawskimi i zupełnie nas nie dotyczy - zapewniał Wasilewski.

  Widać upał

  Według prognozy temperatury na środę dla Polski, czeka nas upał. - Wstępnie to już widać, że na południowym zachodzie, na Ziemi Lubuskiej, pięć dni przed końcem lata, będzie 30 stopni - mówił prezenter.

  29 st. C na termometrach zobaczymy na Opolszczyźnie, 27 st. C na Mazowszu, a 26 st. C na Pomorzu. Kulminacja gorąca ma przypaść na wtorek, środę i czwartek. Ciepło, bo do 15-16 st. C, ma być także w nocy. - To będzie gorące afrykańskie powietrze i wszyscy je poczujemy już za kilka dni - dodał Wasilewski.

  - Po tym upale przyjdzie bardzo solidne ochłodzenie - zapowiedział prezenter. W kolejny weekend może być 14-15 st. C. Możemy jednak liczyć na słoneczne chwile, ponieważ miejscami wyż południowy ma zostać zastąpiony tym, który powstanie na północy.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...