Informacje

 • Wulkan na Bali wciąż aktywny i groźny

  06-12-2017 13:09

  Ewakuacja w promieniu 10 kilometrów

  Wulkan na wyspie Bali (PAP/EPA/MADE NAGI) Foto: Foto: PAP/EPA/MADE NAGI, Film: ENEX | Video: PAP/EPA/MADE NAGI

  Wulkan Agung od ponad tygodnia wyrzuca z siebie pióropusze dymu i kłęby popiołów. Naukowcy wciąż rejestrują wstrząsy w okolicy stożka wulkanicznego, które są spowodowane naprężeniami w skorupie ziemi.

  Naukowcy z obserwatorium wulkanicznego położonego 12 km od Agunga powiedzieli we wtorek, że wciąż odnotowują wysoką aktywność wulkanu. Nie są jednak w stanie jednoznacznie ocenić, w jaki sposób uwolnią się naprężenia spowodowane wzrostem temperatury i ciśnienia w stożku. Póki co Agung wypluwa dym i popiół. Naukowcy stale monitorują drżenia ziemi, które pod nim powstają.

  Devy Kamil Syahbana, sejsmolog z Centrum Wulkanologii i Zagrożeń Geologicznych w Indonezji, powiedział, że rozprężanie zajmie trochę czasu, ale nie wiadomo, czy zakończy się to kolejną wielką erupcją.

  To nie pierwszy raz

  Ostatni raz Agung wybuchł w 1963 roku. Wioski znajdujące się w pobliżu zostały zniszczone. Zginęło wtedy ponad 1600 osób. Syahbana, opierając się na analizach poprzedniej erupcji, powiedział, że Agung nie uwolni ciśnienia, które zgromadziło się wewnątrz, od razu. Robi to stopniowo, więc może to zająć mniej więcej miesiąc. Jak podają lokalne media, ludzie mieszkający w promieniu 10 km od stożka zostali ewakuowani, nie wiadomo jednak na jak długo.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W ostatnich dniach mamy do czynienia z piękną, słoneczną pogodą. Trochę chłodnie...

Tomasz Wasilewski

alt

Do połowy października będzie ciepło, a na południu Polski nawet ponad 20 stopni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się w zasięgu wyżu Wiktor znad północnej Ukrainy....