Informacje

 • Wulkan Ognia pluje lawą i gorącym powietrzem. Tysiące ewakuowanych

  19-11-2018 18:34

  Nie ma doniesień o rannych

  Erupcja Wulkanu Ognia Foto: PAP/EPA/Esteban Biba | Video: Reuters

  Szybko przemieszczające się chmury popiołu, lawa i gaz - wszystko to sprawiło, że niemal cztery tysiące mieszkańców Gwatemali musiało opuścić domy. Wulkan Ognia znowu straszy. W czerwcu w wyniku jego erupcji zginęło około 200 osób.

  Niebezpiecznie szybko przemieszczające się chmury gorącego popiołu, lawa i gaz wypędziły z domów prawie 4000 osób na terenach otaczających Wulkan Ognia w południowej Gwatemali. Ponad połowa ewakuowanych znalazła azyl w schroniskach. Gwatemalska agencja ds. katastrof podała, że wybuch nastąpił bardzo gwałtownie. Nie pojawiły się dotąd zgłoszenia o ofiarach czy osobach rannych.

  Wulkan Ognia pluje lawą i gorącym powietrzem

  Juan Pablo Oliva, szef instytutu sejsmologicznego, wulkanicznego i meteorologicznego Insivumeh zastrzegł, że wulkan może wyrzucić z siebie bardziej niebezpieczne strumienie gorącego powietrza i lawy.

  Dlatego osoby, które mieszkają na zagrożonych terenach, powinny opuścić domy i udać się w bezpieczne miejsce. Jednak decyzje o ewentualnej ewakuacji zapadają na szczeblu lokalnym.

  Antigua al Rescate, organizacja, która pomagała mieszkańcom po czerwcowej, katastrofalnej erupcji oraz lokalna gazeta poinformowały, że ewakuacja dotyczy co najmniej trzech z dziesięciu gmin znajdujących się w strefie zagrożenia.

  David de Leon, rzecznik krajowego koordynatora do spraw katastrof, powiedział w rozmowie z The Associated Press, że monitoring wulkanu wykazał, iż jego aktywność się utrzymuje.

  Widowiskowa erupcja

  Zdjęcia wykonane w nocy z niedzieli na poniedziałek pokazują lawę na szczycie wulkanu i pióropusz ognia nad kraterem.

  Volcán de Fuego, nazywany Wulkanem Ognia, znajduje się w południowo-środkowej części kraju. Ma 3700 metrów wysokości i jest jednym z najbardziej aktywnych w Ameryce Środkowej. Czerwcowa erupcja przyczyniła się do śmierci 194 osób, 234 do tej pory są zaginione. Popiół i lawa wydostawały się z krateru również w październiku.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

W przedświątecznym tygodniu do Polski napłynie mroźne powietrze....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Gotthard z centrum nad Fin...