Informacje
 • Wulkaniczny popiół zagraża zwierzętom.
  Taal znów może wybuchnąć

  16-01-2020 11:23 Wulkan nadal jest niebezpieczny

  Popiół, który od niedzieli wydobywa się z filipińskiego wulkanu Taal, jest zagrożeniem nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt. Wiele z nich zostało zostawionych bez pomocy. Sejsmolodzy ostrzegają, że niebezpieczeństwo kolejnych erupcji nadal jest duże.

  Wulkan Taal, położony na filipińskiej wyspie Luzon, od niedzieli wyrzuca z siebie popiół, który opada na okoliczne miejscowości. Stanowi to zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. W czwartek okoliczni mieszkańcy wykorzystali chwilowe wyciszenie się wulkanu i ewakuowali kilkadziesiąt koni z zagrożonych terenów. Pomocy wymagają również inne zwierzęta: świnie, krowy i gęsi. Jak relacjonował jeden z ratowników, wiele zwierząt było pokrytych popiołem i wyglądało na niedożywione.

  Zdaniem policji, na terenach nieopodal wulkanu mogło zostać uwięzionych co najmniej tysiąc koni. Zwierzęta były wykorzystywane głównie w działalności turystycznej.

  Chwilowe uspokojenie

  W czwartek wulkanolodzy zaobserwowali, że Taal zaczął się uspokajać, ale niebezpieczeństwo kolejnych wybuchów nadal jest duże.

  - Analizujemy, co oznacza ten pozorny spokój wulkanu - powiedziała Maria Antonia Bornas, główna specjalistka z Filipińskiego Instytutu Wulkanologii i Sejsmologii (Philvocs).

  >>> ZOBACZ ERUPCJĘ NA NIESAMOWITYCH ZDJĘCIACH ŚLUBNYCH

  Philvocs podał w komunikacie, że aktywność wulkaniczna osłabła i teraz wulkan emituje głównie parę. Do tej pory zarejestrowano ponad 100 wstrząsów wewnątrz wulkanu, co oznacza, że stale rośnie tam poziom magmy. Jezioro, które było w kraterze, wyschło.

  Kilkadziesiąt tysięcy ewakuowanych

  Od niedzieli ewakuowano ponad 57 tysięcy osób. Większość z nich przeniosła się do prowizorycznych centrów ewakuacyjnych, ale część z nich już wróciła do swoich domów, żeby opiekować się inwentarzem.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...