Informacje

 • Wybuch wulkanu Sinabung zabił co najmniej siedem osób

  22-05-2016 19:52

  Kilka jest poważnie rannych

  Wybuchł indonezyjski wulkan

  Twitter

  Erupcja wulkanu na Sumatrze przyczyniła się do śmierci co najmniej siedmiu osób. W związku z podwyższoną aktywnością Sinabunga władze wprowadziły zakaz zbliżania się do okolicy stożka. Eksperci ostrzegają, że następny wybuch może wystąpić w każdej chwili.

  W sobotę 21 maja wybuchł wulkan Sinabung na Sumatrze w Indonezji. Zginęło siedem osób, a dwie są poważnie ranne. Ofiary śmiertelne erupcji straciły życie na swoich farmach w wiosce Gamber w okolicy Simpang Empat. Miejscowość znajduje się osiem kilometrów od stożka, ale leży w rejonie zagrożonym wzmożoną aktywnością wulkanu. To tzw. czerwona strefa, do której władze zabroniły się zbliżać. Jednak mimo zakazów wielu mieszkańców wraca do swoich domów.

  - Nikt nie powinien być wewnątrz czerwonej strefy - powiedział Sutopo Purwo Nugroho, rzecznik Zarządzania Kryzysowego Indonezji.

  Lokalne media podają, że wybuch wulkanu zniszczył kilka domów.

  Chmura popiołu

  Wysoki na 2460 m n.p.m. wulkan wyrzucił słup dymu i materiałów pochodzenia wulkanicznego na wysokość 5 kilometrów. Chmura popiołu powędrowała na zachód, a cząsteczki z wnętrza krateru spadły na obszar oddalony o niespełna 10 km. Eksperci twierdzą, że do następnej erupcji może dojść w każdym momencie. Ostatni zabójczy wybuch tego wulkanu miał miejsce w 2014 roku. Zginęło wtedy 16 osób.

  Sinabung to jeden spośród 120 aktywnych wulkanów, które znajdują się w Indonezji. Kraj ten leży w tzw. Pacyficznym Pierścieniu Ognia, czyli na styku płyt tektonicznych. Z tego względu rejon ten jest bardzo aktywny sejsmicznie.

   

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

W przedświątecznym tygodniu do Polski napłynie mroźne powietrze....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Gotthard z centrum nad Fin...