Informacje
 • Wyjątkowe zaćmienie Słońca. Ścieżka cienia Księżyca "cofnęła" się w czasie

  09-03-2016 08:10 Zobacz niezwykłe zdjęcia
  Wyjątkowe zaćmienie Słońca. Ścieżka cienia Księżyca "cofnęła" się w czasie

  Całkowite zaćmienie Słońca w Indonezji

  PAP/EPA

  Mieszkańcy Indonezji byli świadkami całkowitego zaćmienia Słońca. Rozpoczęło się 9 marca, a skończyło 8-go, przez co było jeszcze bardziej wyjątkowe. W wielu miejscach na półkuli południowej można było podziwiać także częściowe przysłonięcie Słońca przez Księżyc.

  Zakończyło się zaćmienie Słońca. Niestety w Polsce nie mięliśmy szansy go oglądać, bo wystąpiło, gdy u nas panowała noc. Jednak jeśli ktoś chciał je zobaczyć, nie wyjeżdżając z Polski, miał szansę, ponieważ w internecie można było oglądać je dzięki licznym transmisjom.

  Zjawisko "na żywo" było widoczne jedynie na półkuli południowej. Całkowite zaćmienie można było podziwiać w Indonezji, a częściowe m.in. w południowo-wschodniej Azji, Chinach, Japonii, Australii i na Alasce.

  Zaćmienie Słońca

  Całkowite zaćmienie Słońca występuje gdy Księżyc znajduje się pomiędzy Ziemią a Słońcem i prawie całkowicie blokuje dopływ światła słonecznego.

  Gdy zaćmienie rozpoczęło się 9 marca, cień Księżyca przeciął Sumatrę, Borneo, Celebes i Pacyfik.

  Przesłonięcie Słońca przez Księżyc było wyjątkowe, ponieważ zakończyło się dzień wcześniej niż się zaczęło. Tak, to nie pomyłka. Rozpoczęło się 9 marca, a skończyło 8. Wszystko dlatego, że ścieżka cienia Księżyca przecięła linię zmiany daty, niejako cofając się w czasie.

  Indonezja

  W Indonezji miliony ludzi mogły podziwiać to wspaniałe zjawisko w środę rano lokalnego czasu. Na lokalnych plażach zebrały się tłumy, chcące zobaczyć całkowite zaćmienie Słońca. Pogoda niestety pokrzyżowała plany wielu osobom, bo na niebie pojawiły się chmury, które utrudniały obserwację zjawiska.

  Pochmurna aura występowała m.in. w mieście Palembang w Indonezji w południowej części Sumatry. Tysiące osób, które zebrały się tuż po świcie, żeby obserwować zaćmienie, musiały obejść się smakiem.

  - To, że nie mogliśmy dobrze zobaczyć Słońca było bardzo irytujące -  mówi jeden z zawiedzionych obserwatorów 18-letni David Pratama.

  W Indonezji ostatnie całkowite zaćmienie Słońca wystąpiło w 1983 roku, a na następne trzeba będzie tam czekać aż 33 lata.

  Musimy uzbroić się w cierpliwość

  Kolejne zaćmienie Słońca wystąpi na Ziemi pierwszego września 2016 roku w południowej Afryce i na Madagaskarze. 26 lutego 2017 roku zaćmienie pojawi się w południowej części Chile i Argentyny oraz w Afryce, m.in. w Angoli, Zambii i Demokratycznej Republice Konga. Następne zaćmienie wystąpi  21 sierpnia 2017 roku i będzie widoczne dla mieszkańcy Stanów Zjednoczonych.

  W Polsce zaćmienie Słońca będzie widoczne dopiero 21 czerwca 2020 r. Niestety będzie ono bardzo płytkie i da się je dostrzec jedynie na części obszaru Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Ale bzdura.
  Zaczęło się dzisiaj a skończyło wczoraj.tak!Kaczyńskiemu to powiedz.
  ~alojzy /2016-03-09 10:35

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska dostanie się pod wpływ wyżu Ekart II znad Rumunii....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...