Informacje
 • Wysokie ryzyko ponownego wybuchu
  wulkanu White w Nowej Zelandii

  11-12-2019 11:25 "Nasze parametry pogarszają się z każdą chwilą"

  Ryzyko, że w ciągu najbliższej doby wulkan White znów wybuchnie, wynosi 40-60 procent. Groźba kolejnego wybuchu jest zbyt wysoka, by można było odnaleźć dziewięć zaginionych osób. Bilans ofiar śmiertelnych to nadal sześć osób.

  Wzrosła liczba wstrząsów na wyspie wulkanicznej White w Nowej Zelandii, co oznacza, że istnieje ryzyko kolejnej erupcji wulkanu.

  >>> Czytaj więcej o erupcji wulkanu White

  Ofiar może być więcej

  Wulkan White, leżący około 50 kilometrów od nowozelandzkiej Wyspy Północnej, wybuchł w poniedziałek. Zaskoczył tam grupę 47 turystów z Australii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Chin, Wielkiej Brytanii, Malezji i Nowej Zelandii. Zginęło sześć osób. W środę udało się zidentyfikować ostatnie ofiary. To 53-letni Australijczyk i jego 15-letnia pasierbica.

  30 osób jest ciężko rannych. 27 osób ma rozległe poparzenia, z czego 22 cierpi również z powodu problemów z układem oddechowym.

  - Te oparzenia są bardziej skomplikowane przez gazy i substancje chemiczne, które wydobyły się z erupcji. Rany wymagają szybszego leczenia niż w przypadku oparzeń tylko termicznych - powiedział dr Peter Watson, dyrektor medyczny szpitala w Auckland. Stwierdził, że rekonwalescencja niektórych pacjentów może potrwać kilka miesięcy.

  Nie mogą kontynuować poszukiwań

  Z powodu ogromnego ryzyka ponownej erupcji niemożliwe są obecnie poszukiwania zaginionych dziewięciu osób.

  - Podsumowując, wczoraj istniało wysokie ryzyko wybuchu. Dziś jest jeszcze większe. I wszystkie nasze parametry pogarszają się z każdą chwilą - powiedział w środę Graham Leonard, starszy wulkanolog w GNS Science - instytucie badań geologicznych, geofizycznych i jądrowych.

  Nad wyspą wulkaniczną wciąż unosi się smuga dymu.

  - Rozmawiałam z wieloma osobami zaangażowanymi w tę operację i bardzo chcą wrócić tam, by sprowadzić do domu zaginionych - powiedziała nowozelandzka premier Jacinda Ardern. Monitoring z powietrza nie wykrył jednak żadnych oznak obecności człowieka.

  Policja stwierdziła, że priorytetem jest bezpieczeństwo zespołów ratowniczych.

  - Nie możemy narażać innych ludzi na niebezpieczeństwo wyjścia na wyspę, dopóki nie będziemy absolutnie pewni, że wyspa jest rzeczywiście bezpieczna - tłumaczył komisarz Bruce Bird.

  Rocznie na wycieczki na wyspę White wybiera się ponad 10 tysięcy osób. Mówi się, że jest to "najbardziej dostępny aktywny wulkan morski na świecie".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zarówno pod koniec stycznia, jak i na początku lutego do Polski nadal będzie nap...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem słabego klina wysokiego ciśnienia....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...