Informacje
 • Wystrzelono rakietę Falcon 9.
  Niesie na orbitę wojskowy nadajnik GPS

  24-12-2018 07:32 Elon Musk podbija kosmos
  Cała rozmowa z Karolem Wójcickim Foto: PAP/EPA/SPACEX / HANDOUT | Video: TVN24

  Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX w niedzielę z powodzeniem została wystrzelona z ośrodka startowego na Przylądku Canaveral na Florydzie w celu wyniesienia na orbitę okołoziemską satelity GPS trzeciej generacji, wyprodukowanego na zlecenie sił zbrojnych USA.

  Start rakiety transportującej wartego około 500 milionów dolarów satelitę, wyprodukowanego przez koncern zbrojeniowy Lockheed Martin, odbył się o godzinie 8.51 czasu miejscowego, co odpowiada godzinie 14.51 w Polsce.

  Wcześniej się nie udało

  Pierwotnie start rakiety planowany był na wtorek 18 grudnia, był jednak czterokrotnie przesuwany, najpierw ze względów technicznych, a później z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych. Ostatni odwołany start miał mieć miejsce w sobotę.

  Satelita GPS, który ma trafić na orbitę, został wyprodukowany na zlecenie amerykańskich sił powietrznych i jest najpotężniejszym satelitą tego typu ze stworzonych dotychczas - przekazały służby prasowe sił zbrojnych.

  Jak podkreślono, wystrzelony w niedzielę satelita, pierwszy z serii "Vespucci" i zarejestrowany jako SV01 Vespucci, jest trzy razy dokładniejszy od poprzednich wersji oraz ma ośmiokrotnie mocniejsze mechanizmy, które mają blokować zakłócenia.

  Elon Musk chce podbić kosmos

  Udane wystrzelenie rakiety w niedzielę to duży sukces dla SpaceX, prywatnej firmy miliardera Elona Muska, która od lat starała się wejść na rynek obsługi startów kosmicznych na potrzeby wojska, do tej pory zdominowany przez Lockheed Martin i Boeinga.

  W 2014 roku SpaceX pozwała siły powietrzne USA, gdy te zleciły opiewający na miliardy dolarów kontrakt na start 36 rakiet United Launch Alliance, spółce joint venture utworzonej przez Lockheed Martin i Boeinga. Pozew wycofała rok później, gdy siły powietrzne zgodziły dopuścić więcej firm do rywalizacji.

  W 2016 roku SpaceX zdobyła opiewający na 83 milionów dolarów 15-letni kontrakt na starty satelitów GPS III w ramach programu sił powietrznych. Wystrzelony satelita to pierwszy z 32 zamówionych przez armię z firmy Lockheed Martin. Wartość tego programu to ponad 12,6 mld dolarów.

  Wystrzelenie pierwszego satelity z tej serii pierwotnie planowano na 2014 rok, jednak harmonogramu nie udało się dotrzymać z uwagi na opóźnienia w produkcji. Następny start satelity GPS trzeciej generacji ma się odbyć w połowie 2019 roku.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...