Informacje
 • Wywęszyć COVID-19.
  Na lotniskach mogą pomóc w tym psy

  20-05-2020 19:00 W Wielkiej Brytanii
  Antarktyda to ostatni kontynent bez koronawirusa Foto: Reuters | Video: Reuters

  Naukowcy szkolą psy tak, by mogły one wywęszyć u człowieka COVID-19. Mają pracować na brytyjskich lotniskach, aby zapobiec przedostawaniu się patogenu do kraju. Zdaniem badaczy, w podobny sposób udało się już ograniczyć rozprzestrzenianie się malarii.

  W Wielkiej Brytanii prowadzone są badania pozwalające ustalić, czy specjalnie wyszkolone psy węszące będą mogły wykryć COVID-19 u podróżnych, nawet zanim pojawią się u nich objawy choroby.

  Specjalnie wyszkolone

  Węszące psy są częstym widokiem na lotniskach - zwykle szukają niedozwolonych substancji. Niektóre ze zwierząt szkoli się jednak tak, by po zapachu rozpoznawały infekcje i choroby, takie jak nowotwory, malaria i choroba Parkinsona.

  Naukowcy z Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej, współpracujący z organizacją charytatywną "Medical Detection Dogs" i brytyjskim Durham University, zauważają, że choroby układu oddechowego zmieniają zapach ciała. Uważają także, że specjalnie wyszkolone psy będą w stanie wykryć specyficzny zapach wywołany koronawirusem SARS-CoV-2.

  Do obserwacji wybrano sześć psów - labradorów lub cocker spanieli, zwanych przez naukowców "Super Szóstką". Szef projektu i kierownik katedry kontroli chorób w Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej profesor James Logan, stwierdził, że najnowsze badanie może przynieść same pozytywy.

  - Opiera się na wieloletnich badaniach, które przeprowadziliśmy jako zespół, gdy wykazaliśmy, że osoby zarażone malarią mają charakterystyczny zapach ciała. Pokazaliśmy też, że psy mogą być szkolone w zakresie wykrywania koronawirusa - mówił Logan.

  Jak wygląda szkolenie?

  Profesor Steve Lindsay, entomolog zajmujący się zdrowiem publicznym na Durham University powiedział, że pierwszym krokiem badania jest pobieranie próbek zapachu ludzkiego - zarówno od osób, które wykazały pozytywny wynik testu na COVID-19, jak i od tych, które nie chorują na tę chorobę.

  Uczestnicy badania przez kilka godzin noszą maski na twarzy. Zdarza się, że wykorzystywane są także  nylonowe skarpetki.

  - Może to się wydawać trochę dziwne, ale wiemy z wcześniejszych doświadczeń, że to naprawdę dobry i łatwy sposób na zbieranie zapachów od ludzi - przyznał Lindsay.

  Następnie psy rozróżniają zapachy zgromadzone na tkaninach.

  - Ideą jest wykrywanie przybywających podróżnych, którzy mogą być chorzy na COVID-19, a następnie izolowanie ich od reszty społeczności - mówił Lindsay.

  Turystyka jak dawniej

  Naukowcy uważają, że próby te mogą być sposobem na powrót do normalności w branży turystycznej, która zamarła na początku pandemii. To może wyeliminować konieczność poddawania podróżnych kwarantannie.

  Naukowcy mają nadzieję, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy pierwsza grupa psów zostanie zatrudniona w kluczowych lotniskach Wielkiej Brytanii. Potencjalnie każdy pies mógłby sprawdzić do 250 osób na godzinę.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...