Informacje
 • Wzrósł bilans ofiar śmiertelnych tajfunu Phanfone

  30-12-2019 07:20 Porywy wiatru sięgały 200 kilometrów na godzinę

  W wyniku uderzenia tajfunu Phanfone życie straciło 47 osób, a dziewięć uznaje się za zaginione. Żywiołowi towarzyszyły ulewny deszcz i silny wiatr, który w porywach sięgał 200 kilometrów na godzinę.

  Do 47 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych tajfunu Phanfone, który we wtorek 24 grudnia uderzył w środkową część Filipin. Dziewięć osób uznaje się za zaginione.

  Nie jest jasne, w jaki sposób zginęły ofiary. Prawdopodobnymi przyczynami śmierci były uderzenia przez łamiące się drzewa lub konary, porażenie prądem lub utonięcie.

  - Niewiele możemy zrobić, będziemy musieli to zaakceptować - stwierdził mieszkaniec wyspy Samar Virgilo Catayas, którego rodzeństwo zginęło z powodu tajfunu. - Ważne jest, aby pozostać silnym - dodał.

  Silny wiatr i ulewy

  Tajfunowi Phanfone towarzyszyły ulewny deszcz i silny wiatr, który w porywach sięgał 200 kilometrów na godzinę. Z powodu pogody znacznie ucierpiały tysiące budynków, odwołano ponad 100 lotów. Pojawiły się też problemy w komunikacji lądowej, a z powodu sztormu zawieszono ruch promów.

  Żywioł poważnie zakłócił obchody Bożego Narodzenia w rejonach, zamieszkanych w większości przez katolików. Wiele osób mieszkających blisko morza lub w strefach powodziowych zostało zmuszonych do ucieczki ze swoich domów.

  Pacyficzny pierścień ognia

  Filipiny są jednym z najbardziej narażonych na katastrofy regionów na świecie. Każdego roku kraj ten jest atakowany przez około 20 silnych burz tropikalnych i znajduje się w tak zwanym pacyficznym pierścieniu ognia, czyli strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych na Pacyfiku.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...