Informacje

 • Za sąsiadów mają niedźwiedzie.
  "To niesamowite, że coś tak dzikiego jest tak blisko"

  21-03-2018 18:08

  Nie przewiduje się eksmisji

  Niedźwiadek przyszedł na świat 1 grudnia Foto: ENEX | Video: Reuters

  Mieszkaniec Kalifornii odkrył, że pod sąsiednim domem zamieszkał młody niedźwiedź. Nie spodziewał się jednak, że w pobliżu jest także jego matka.

  Niedźwiadek był wdzięcznym okazem do obserwowania. Właściciel domu w Arcadii George Hooper nakręcił nawet film, na którym widać misia spacerującego po podwórku i jedzącego żołędzie.

  - To ekscytujące! Obserwujemy go i myślimy, że to niesamowite, że coś tak dzikiego jest tak blisko - opowiadał w sobotę, niedługo po spotkaniu, Hooper.

  Podglądanie misia było przyjemnym zajęciem do momentu, kiedy z gawry wyszła jego matka.

  - Patrzyliśmy na niedźwiadka, potem wróciliśmy do domu i wtedy zauważyliśmy dużego niedźwiedzia. Niedźwiedzica wyszła, żeby mieć młodego na oku - relacjonował Hooper.

  Właściciel domu wezwał policję. Funkcjonariusze z kolei poprosili o pomoc towarzystwo ochrony zwierząt. Po przeprowadzonej na miejscu inspekcji stwierdzono, że domy stoją na wzgórzach, a to naturalne tereny zamieszkiwane przez niedźwiedzie. Dlatego też na razie dzicy sąsiedzi nie zostali eksmitowani.  Jak się zachować, jeśli dojdzie do spotkania?

  Samica przebywa z młodymi nawet do trzech lat, a okres laktacji trwa 30 miesięcy. Niedźwiedzice są wtedy bardzo pobudzone, chronią swoje młode.

  - Jeżeli mamy szanse wycofać się z takiej sytuacji, czyli widzimy niedźwiedzia z odległości co najmniej kilkudziesięciu metrów, to wycofujemy się. Nie uciekamy. Ucieczka może spowodować odruch pogoni u niedźwiedzia - tłumaczy Edward Marszałek z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

  - Natomiast, jeżeli to jest bardzo bliskie spotkanie, to nie walczmy z niedźwiedziem, bo nie zwyciężymy - przestrzega leśnik. Doradza, żeby w ostateczności, jeśli nie udaje się uniknąć ataku niedźwiedzia, upaść na twarz i rękoma osłonić głowę. - Czyli zabezpieczyć najbardziej istotne dla naszego życia części ciała - wyjaśnia Marszałek. Podkreśla, że często niedźwiedź "odchodzi, gdy widzi, że nie ma w człowieku przeciwnika".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Ocieplenie, które wszyscy odczuliśmy w niedzielę, potrwa tylko kilka dni....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Brygida znad Ukrainy....