Informacje
 • Zabójcza Lekima. Bilans jej ofiar śmiertelnych wzrósł

  12-08-2019 08:07 Ofiar może być jeszcze więcej
  Porywy wiatru podczas burzy tropikalnej Krosa (Ventusky.com) | wideo bez dźwięku Foto: PAP/EPA XIANG QI | Video: Ventusky.com

  Burza tropikalna Lekima odebrała życie 44 osobom. Poprzedni bilans mówił o 33 ofiarach śmiertelnych.

  Do 44 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych potężnego tajfunu Lekima, który nawiedził wschodnie wybrzeże Chin - podały chińskie media. Bilans ten może jeszcze wzrosnąć, bo 16 osób jest zaginionych.

  Ekipy ratunkowe ewakuowały pontonami ludzi uwięzionych w swoich domach z powodu zalania okolicy przez powódź błyskawiczną. Większość ofiar znajdowała się w wiosce w prowincji Zhejiang. Ulewnym deszczom towarzyszyły tam osunięcia ziemi, w wyniku czego śmierć poniosły 23 osoby. Pozostałe ofiary zginęły w innym miejscu w Zhejiang, jedna osoba poniosła śmierć w sąsiedniej prowincji Anhui.

  Wiele ofiar zginęło po zawaleniu się naturalnej tamy w Zhejiang.

  >>> Więcej o szczegółach przejścia Lekimy przeczytasz tutaj.

  Zalania i zniszczenia

  Lekima miała status tajfunu, jednak po zejściu na ląd w sobotę we wczesnych godzinach porannych osłabła na tyle, aby nazywać ją burzą tropikalną.

  W Szanghaju oraz w prowincjach Zhejiang i Jiangsu kataklizm dotknął łącznie ponad czterech milionów osób i spowodował przerwy w dostawie prądu do ponad trzech milionów mieszkań. Z powodu tajfunu zawaliło się około 700 budynków, a 14 tysięcy innych zostało w różnym stopniu uszkodzonych. Odnotowano również zniszczenia na 103 tysiącach hektarów pól uprawnych.

  Służby zarządzania kryzysowego w Szantungu poinformowały, że w prowincji ewakuowano ponad 180 tysięcy osób; wcześniej ewakuowano około miliona osób w prowincjach Zhejiang i Jiangsu, a także w samym Szanghaju, który jest ośrodkiem finansowym Chin.

  Utrudnienia

  Lekima to dziewiąty tajfun, który nawiedził Państwo Środka w tym roku. Chiński nadawca państwowy przekazał w niedzielę, że z jego powodu w kraju odwołano ponad 3200 lotów i wiele połączeń na liniach kolei dużych prędkości

  Według szacunków burza dotknęła ponad pięć milionów ludzi. Rząd zaoferował wsparcie finansowe w wysokości 30 milionów juanów (ponad 16 milionów złotych) na pokrycie strat w prowincji Zhejiang spowodowanych żywiołem.

  Tajfun spowodował straty w wysokości 18 miliardów juanów (2,55 mld USD), na co m.in. składają się zniszczenie 364 tysięcy hektarów upraw i ponad 36 tysięcy domów. W samym Szantungu straty w rolnictwie oszacowano na 939 milionów juanów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...