Informacje

 • Załamanie pogody w Hiszpanii.
  Ulewy paraliżują wiele regionów

  19-10-2018 18:41

  Spadło nawet 230 litrów wody na metr kwadratowy

  Samoloty w Bilbao lądowały zygzakiem Foto: PAP/EPA/Domenech Castello | Video: ENEX

  Intensywne opady deszczu, jakie od piątku utrzymują się nad wschodnią i południową Hiszpanią, doprowadziły do zablokowania kilkudziesięciu dróg. Z powodu załamania pogody do szkół i na uczelnie nie poszło kilkaset tysięcy uczniów.

  Jak poinformowały władze regionu Walencji, w piątek wskutek intensywnych ulew na zajęcia uniwersyteckie nie dotarło ponad 100 tysięcy studentów. Z powodu podtopień zostały też zamknięte niektóre szkoły podstawowe i średnie w regionie.

  Ze względu na intensywne opady deszczu władze federacji piłkarskiej wspólnoty Walencji (FFCV) odwołały wszystkie zaplanowane na weekend zawody w tym rejonie kraju. Kierownictwo organizacji zakazało też przeprowadzania do niedzieli imprez piłkarskich wewnątrz hal sportowych.

  Intensywne opady

  Trudna sytuacja panuje też w Katalonii, gdzie z powodu załamania pogody odwołano zajęcia szkolne, głównie w prowincji Tarragona.

  W kilku gminach wschodniej Hiszpanii strażacy wypompowują wodę z tras szybkiego ruchu. W prowincji Castellon, gdzie w niektórych miejscach w ciągu doby spadło 230 litrów wody na metr kwadratowy, lokalne służby interweniowały przed południem ponad 120 razy.

  W piątek kilkadziesiąt dróg jest nieprzejezdnych również na terenie Andaluzji, Murcji, a także na Balearach. Na ich największej wyspie, Majorce, służby uratowały w miejscowości Pollenca y Sa Pobla 60 osób okrążonych przez wzbierające na ulicach wody.

  Synoptycy spodziewają się intensywnych opadów deszczu także w innych częściach Hiszpanii oraz w Portugalii. Najtrudniejsze warunki pogodowe mają wystąpić w sobotę.

  Tragiczne statystyki

  Bieżący rok jest jednym z najtragiczniejszych w Hiszpanii w ostatniej dekadzie, jeśli chodzi o powodzie. W trakcie pięciu intensywnych ulew, jakie w 2018 roku przeszły przez ten kraj, zginęło łącznie 18 osób. Niemal równie tragiczny był 2010 rok, kiedy na skutek czterech silnych opadów deszczu straciło życie 16 osób.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Za tydzień do Polski zacznie napływać zdecydowanie zimniejsze powietrze z północ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie na skraju wyżu znad Rosji....