Informacje
 • Zalana Wenecja. Połowa miasta znalazła się pod wodą

  05-04-2019 08:02 Tak wysoki poziom wody w kwietniu nie miał miejsca od 83 lat

  Wysoka woda w Wenecji

  Shutterstock

  Rekordowo wysoki poziom - 134 centymetry - osiągnęła w nocy z czwartku na piątek wysoka woda (acqua alta) w Wenecji. Zalany został cały rejon placu Świętego Marka i Pałacu Dożów.

  Najwyższy poziom odnotowano tuż przed północą, gdy pod wodą znalazło się 50 procent powierzchni miasta. Następnie zaczęła ona stopniowo opadać do poziomu 129 centymetrów. Tak wysoki poziom wody w kwietniu nie miał miejsca od 1936 roku.

  Miasto pod wodą

  Tak wysoka woda w kwietniu jest dosyć wyjątkowym zjawiskiem. W najnowszej historii znany jest tylko jeden taki przypadek: 83 lata temu w kwietniu zmierzono 147 centymetrów. Tylko dziesięć razy w historii Wenecji w kwietniu acqua alta przekroczyła 110 centymetrów.

  Termin "acqua alta" w wolnym tłumaczeniu oznacza wysoką wodę i określa wyjątkowo duży przypływ. Według Centrum Prognozowania i Sygnalizacji Morskiej Miasta Wenecji (Centro Previsioni e Segnalazione Maree del Comune di Venezia) zjawisko to jest konsekwencją różnicy ciśnienia atmosferycznego na dwóch krańcach Adriatyku i silnych powiewów południowego wiatru sirocco oraz bora, które dodatkowo napędzają w stronę lądu masy wody, utrudniając ich cofanie się w czasie odpływu. Aqua alta występuje najczęściej w okresie pomiędzy jesienią i wiosną.

  Miejscowe centrum nadzoru ogłosiło wcześniej alert ostrzegający przed możliwością podniesienia się poziomu wody. Prognozowano, że wyniesie on około 125 centymetrów. Był jednak jeszcze wyższy.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż znad Niemiec przemieści się nad Morze Norweskie, a st...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...