Informacje

 • Zastrzelili jedynego niedźwiedzia Szwajcarii. Z premedytacją

  20-02-2013 21:21

  "Bo trzymał się zbyt blisko ludzi"

  Zastrzelili jedynego niedźwiedzia Szwajcarii. Z premedytacją

  M13, czyli ostatni miś Szwajcarii

  PAP/EPA

  M13 - jedyny niedźwiedź brunatny Szwajcarii - został zabity. Zastrzelili go przedstawiciele federalnego urzędu ds. środowiska, bo "trzymał się za blisko ludzi".

  M13 był prawdopodobnie jedynym niedźwiedziem mieszkającym na terytorium Szwajcarii. Innych osobników nie widzieli ani leśnicy, ani mieszkańcy kraju.

  Od kilku lat przeczesywał lasy Szwajcarii, Włoch i Austrii. Ponieważ lubił zapuszczać się bardzo blisko ludzkich siedlisk, miał wszczepiony nadajnik. Gdy podchodził zbyt blisko wiosek i miasteczek, leśnicy starali się go przegonić.

  Dlaczego w końcu zdecydowano się go zabić? Zadecydował o tym splot wydarzeń.

  Bardzo towarzyski miś...

  M13 prawdopodobnie przebudził się z zimowego snu 10 dni temu. Ponieważ był głodny, postanowił szybko znaleźć pożywienie. Skierował się tam, gdzie nie było o nie trudno - w stronę najbliższych osad. Znał je bardzo dobrze, bo zapuszczał się tam także jesienią, penetrując i wyjadając zawartość zapasów w domkach letniskowych.

  W miniony weekend najpierw poszedł tropem turystów i śledził ich kilka kilometrów, potem zboczył na wiejską drogę, gdzie o mało nie został rozjechany przez samochód.

  - Kiedy niedźwiedź stanął przed naszym samochodem, wyszczerzył zęby i warknął - opisywał wydarzenie kierowca auta.

  ...ale stwarzał problemy

  Lokalna prasa pytała potem: "Czy musimy czekać na tragedię?". Pytanie było zasadne, bo M13 wiele razy pokazywał, że nie boi się ludzi. Wielokrotnie chodził za mieszkańcami wiosek, czekając aż dostanie coś do jedzenia. Biuro ochrony środowiska sklasyfikowało go jako "niedźwiedzia stwarzającego problemy".

  "Po ostatnich wydarzeniach doszliśmy do wniosku, że jego zastrzelenie jest nieuniknione", napisało w oświadczeniu biuro. Urzędnicy kantonu Graubünden próbowali wielokrotnie zmusić go do opuszczenia zaludnionych miejsc. Używali w tym celu gumowych kul lub innych nie-śmiercionośnych środków. Działało doraźnie. Misiek zawsze wracał.

  Międzynarodowa organizacja WWF oświadczyła, że jest "głęboko rozczarowana" zabiciem M13. Wtórują jej krajowe organizacje ochrony przyrody i opinia publiczna.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Idioci po prstu idioci.
  Ludzie już dawno podzieli siena "tych myślących" i na idiotów. Tutaj Miś iał do czynienie a z tą drugą grupą. Najlepiej zabić wszystkie zwierzęta bo w perspektywie czasu mogą być szkodliwe/niewygodne ? Debilizm
  ~ApplePie /2013-02-22 09:57
 • Ochrona tygrysów
  Ciekawy jestem, czy ci sami Szwajcarzy nie protestują jak odstrzeliwane są tygrysy w Indiach. No ale Hindus to nie Szwajcar...
  ~abcc /2013-02-21 19:05
 • zabójstwo misia
  To właśnie ci bardzo humanitarni szwajcarzy przyjeżdżają do Polski podziwiać dziko żyjące zwierzęta a u siebie nie są w stanie tolerować jednego niedżwiedzia bo być może brudził
  ~ITA /2013-02-21 18:20
 • "oko za oko"
  Proponuję "odstrzelić" Szwajcarję - za franka !!!!
  ~bankier /2013-02-21 15:53
 • Debile
  .
  ~Axel /2013-02-21 14:51

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepło przemieszczające się od Atlantyku w głąb kontynentu stanie na drodze mroź...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia. ...