Informacje
 • Zbiegali ze szczytu obrzucani skałami.
  Dramatyczne nagranie z erupcji wulkanu

  17-03-2017 08:04 Na ludzi spadały fragmenty lawy

  W wyniku eksplozji Etny 10 osób zostało rannych. Na miejscu w momencie wybuchu była ekipa telewizyjna. "Nie jest to doświadczenie, które chciałoby się powtórzyć" - napisała jedna z dziennikarek.

  W czwartek nastąpiła eksplozja Etny, podczas gdy na jej stokach przebywali ludzie - turyści i ekipa telewizyjna BBC.

  Wypływ lawy razem z parą spowodował gwałtowną eksplozję. Ludzie przebywający w pobliżu zostali obrzuceni gorącymi skałami i parą. Dziesięć osób zostało rannych - podała agencja Ansa. W ostatnich godzinach nasiliła się aktywność wulkanu.

  Służby medyczne w Katanii poinformowały, że sześć osób trafiło do szpitali. Jednak ich stan nie był ciężki. Ludzie, którzy odnieśli obrażenia, w tym 78-letnia kobieta, zostali uderzeni fragmentami lawy wypluwanymi przez wulkan.

  Wśród rannych ekipa telewizyjna

  Nie podano narodowości wszystkich osób, które odniosły obrażenia. Wiadomo na razie, że jest wśród nich ekipa z redakcji naukowej BBC, która przygotowywała materiał.

  Lekko ranna w głowę dziennikarka Rebecca Morelle poinformowała na Twitterze o znakomicie przeprowadzonej akcji ratunkowej i dodała, że to, co się stało, najlepiej dowodzi, jak nieprzewidywalne i niebezpieczne są wulkany.

  "Zbieganie ze szczytu będąc obrzucanym przez skały, omijanie płonących głazów i gorącej pary nie jest doświadczeniem, które chciałoby się powtórzyć" - napisała na Twitterze korespondentka naukowa stacji.

  Dodała też, że nic im się nie stało. Mają jedynie siniaki i oparzenia. "To było ekstremalnie straszne" - napisała.

  "Jeden z wulkanologów mówi, że to najgroźniejszy wypadek w jego 30-letniej karierze" - dodała brytyjska dziennikarka.

  Niegroźne obrażenia odniósł też włoski wulkanolog. W rejonie Etny - przekazał - pracuje obecnie wielu jego kolegów, którzy prowadzą obserwację jej wzmożonej aktywności.  Najaktywniejszy wulkan Europy

  Chmura popiołu i dymu oraz lawa wydobyła się z południowo-wschodniego krateru. Aktywność wulkanu widać było na monitoringu prowadzonym przez włoski Instytut Geofizyki i Wulkanologii.

  Tamtejsi wulkanolodzy wyjaśnili włoskim mediom, że wybuch, do jakiego doszło na wysokości 2700 metrów nad poziomem morza, był spowodowany raptownym topnieniem śniegu.

  Coraz groźniejsza

  Etna jest jednym z największych i jednocześnie najbardziej aktywnym wulkanem w Europie. W ostatnich tygodniach znowu cechuje się wzmożoną aktywnością. Ostatnia erupcja miała miejsce pod koniec lutego:

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • kretyni
  ..dla śmiałków powinny być wycieczki w celu wykąpania się w jeziorze lawy. Niemal na bank paru idiotów by się na to pisało na to..
  ~qumaty /2017-03-17 09:48
 • Etna wybuchła
  Ojejkujejku! Ale BBC pokazało i to się liczy. Dziennikarz żeby zaistnieć musi porządnie oberwać... ale niestety, nie ma k]wiele krwi, ofiar, pourywanych kończyn - czyli cienizna, nie wyszło.
  darek6310 /2017-03-17 09:01

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...