Informacje

 • Zginął polski turysta.
  Miał wypadek w słowackich Tatrach

  11-03-2018 14:41

  W górach wciąż niebezpieczna zima

  Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach Foto: Kristo/Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Video: TVN24

  35-letni mężczyzna zmarł w szpitalu w Popradzie. "Mimo wysiłków wszystkich uczestniczących w akcji, nie udało się utrzymać go przy życiu" - zakomunikowali słowaccy ratownicy.

  Do tragicznego wypadku doszło w sobotę po południu w Tatrach słowackich. Polski turysta, podczas schodzenia z Kieżmarskiego Szczytu (2558 metrów nad poziomem morza), spadł około 150 metrów - do Doliny Huncowskiej. Odniósł poważne obrażenia głowy.

  Trzy wypadki jednego dnia

  Na pomoc pieszo przybyli słowaccy ratownicy górscy. W początkowej fazie działań skorzystanie z helikoptera było niemożliwe, ponieważ pułap chmur był zbyt niski. Pogoda wkrótce poprawiła się na tyle, że śmigłowiec wystartował. Rannego wciągnięto na pokład i przetransportowano w okolice pobliskiego szczytu - Rakuskiej Czuby.

  Na wierzchołku czekała lekarka, która podjęła się reanimacji 35-latka. Przetransportowano go do szpitala w Popradzie, jednak tam mężczyzna zmarł. "Mimo wysiłków wszystkich uczestniczących w akcji, nie udało się utrzymać go przy życiu" - zakomunikowała Horská Záchranná Služba.

  Helikopter zabrał również towarzysza mężczyzny. Według HZS był on w tak złym stanie psychicznym, że nie mógł samodzielnie kontynuować zejścia.

  "Tego samego dnia w słowackiej części Tatr Wysokich doszło do dwóch innych wypadków" - poinformowała HZS. W rejonie Doliny Sławkowskiej niewielka lawina porwała dwóch czeskich alpinistów. Jeden z nich odniósł obrażenia głowy. W okolicy Chaty Zbójnickiej (schronisko górskie w Dolinie Staroleśnej) urazu nogi doznał słowacki skialpinista.

  Ponad dwa metry śniegu w polskich górach

  W polskich Tatrach panują niebezpieczne warunki.

  "Pomimo że na nizinach panuje przeważnie wiosenna pogoda, w górach wciąż rządzi zima. W niedzielę o godzinie 6 rano na Kasprowym Wierchu leżały 233 centymetry śniegu, w Dolinie Pięciu Stawów Polskich zalegało 178 cm, nad Morskim Okiem odnotowano 120 cm, a na Hali Gąsienicowej - 93 cm" - podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

  Wraz z ociepleniem wytopiona z wierzchnich warstw śniegu woda wnika w głąb pokrywy śnieżnej, powodując jej destabilizację. Powyżej 1500 m n. p. m. obowiązuje trzeci, znaczny, stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza on, że "możliwe jest samoistne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin". Poniżej tej wysokości Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłosiło drugi stopień zagrożenia.

  TOPR prognozuje podtrzymanie trzeciego stopnia przynajmniej do poniedziałku. Jak informuje w komunikacie lawinowym "prognozowany wzrost temperatury będzie skutkował zdecydowanym pogorszeniem warunków lawinowych w ciągu dnia na wszystkich wystawach."

  Drugi stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje również w Karkonoszach, masywie Babiej Góry oraz w Bieszczadach.

  Posiadanie sprzętu to nie wszystko

  Jeżeli już zdecydujemy się na wyjście w wyższe partie gór, pamiętajmy o sprzęcie zimowym - rakach, czekanie oraz tak zwanym lawinowym ABC (sonda, detektor i łopatka). Należy zaznaczyć, że sam sprzęt nie wystarczy - niezbędna jest wiedza, jak z niego korzystać. Najlepiej wziąć udział w specjalnym szkoleniu z zimowej turystyki wysokogórskiej. Na Polanie Kalatówki działa również centrum lawinowe, gdzie możemy sprawdzić, jak szukać pod śniegiem zasypanych.

  Poruszanie się w terenie podczas zimy wymaga również posiadania umiejętności oceny ryzyka ewentualnego zejścia lawiny.

  Apelujemy o mierzenie swoich sił na zamiary i zachowanie ostrożności.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Na kilka dni do Polski napłynie arktyczne powietrze i zrobi się zimno, a w niekt...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem niżu Edeltraud znad Niziny Węgierskiej....