Informacje
 • Ziemia i Księżyc z odległości ponad pięciu milionów kilometrów

  04-01-2018 07:14 Wizerunek zawdzięczamy sondzie OSIRIS-REx
  Planeta Ziemia. Niezwykłe nagranie NASA Foto: NASA/OSIRIS-REX TEAM/UNIVERSITY OF ARIZONA | Video: NASA

  Sonda kosmiczna OSIRIS-REx, która jest obecnie w drodze do zdobycia kawałka asteroidy, wysłała zdjęcia Ziemi i Księżyca. Stworzyły one niesamowity obraz.

  Trzy zdjęcia, z których stworzono wizerunek, zostały zrobione 2 października 2017 roku - tuż po tym, jak sonda minęła Ziemię. Obraz opublikowany przez NASA dopiero teraz obiegł media.

  W tamtym czasie Księżyc znajdował się około 390 000 kilometrów od Ziemi. OSIRIS-REx zrobiła zdjęcia z odległości większej niż pięć milionów kilometrów od Ziemi.

  Trasa sondy

  Sonda wystartowała 8 września 2016 roku, ale aby osiągnąć swój cel, okrążała Słońce przez rok, a potem przeleciała przy Ziemi, aby uzyskać przyspieszenie dzięki grawitacji naszej planety. Najbliżej Ziemi sonda była 22 września 2017 roku. Zbliżyła się wtedy na odległość 17 000 kilometrów, a zdjęcia zrobiła 10 dni później.

  Dzięki przyspieszeniu OSIRIS-REx będzie miała wystarczającą prędkość, by dotrzeć do planetoidy Bennu, z którą spotka się w sierpniu 2018 roku. Od Ziemi sondę będzie dzieliło około 320 milionów kilometrów. W sumie pokona ona 7,2 miliarda kilometrów, by dotrzeć do Bennu.

  Pobranie próbki

  Gdy OSIRIS-REx dotrze do asteroidy, użyje automatycznego ramienia do pobrania próbki. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, stanie się to w lipcu 2020 roku. W marcu 2021 roku sonda rozpocznie podróż w kierunku Ziemi, a we wrześniu 2023 roku dostarczy do nas próbkę - największą od od czasu misji Apollo. Jest nadzieja, że próbka powie nam więcej o początkach życia na Ziemi.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...